Garda Revolucionare e Iranit ka arrestuar n Gji pes shtetas t Britanis, ka konfirmuar sot nj komandant i Gards, duke theksuar se sht detyre e ksaj njsie elite q t konfrontoj forcat e huaja n kt kalim strategjik detar.Arrestimi, pr t cilin Britania njoftoi t hnn, mund t tendos edhe m tepr marrdhniet mes Teheranit dhe Londrs.Britania sht nj prej fuqive perndimore, t cilat jan t zhytura n grindje me Teheranin, pr shkak t ambicieve brthamore t Iranit.Megjithat, Ministri i Jashtm i Britanis, David Miliband, i cili t hnn theksoi se nj jaht britanike me gjas ka hyr gabimisht n ujrat e Iranit, tha se nuk ka grindje me Iranin n lidhje me kt shtje dhe tha se beson se pes antart e ekuipazhit t jahtit po trajtohen mir.Ne e kuptojm se qeveria e Iranit sht duke e hetuar kt incident, e q sht nj gj e arsyeshme, e m pas ne duhet t shikojm prpara, pr t zgjidhur kt, tha Miliband.Britanikt jan arrestuar nga forcat detare t Gards. Konfrontimi i forcave t huaja dhe arrestimi i tyre n Gji sht obligim i Gards, tha komandanti i forcave detare t Gards, Ali Tangsiri.