Pas bisedimeve me lidert nga Turqia dhe Brazili, Irani ka
t ditur se ka arritur nj marrveshje mbi programin e tij nuklear. Nj zdhns i Ministris s Jashtme tha se marrveshja q do t nnshkruhet shum shpejt, i lejon qeveris s Ahmadinexhad t procesoj n Turqi materialet nukleare. Pasurimi i Uraniumit deri n 3.5 % do t bhet nga nj reaktor krkimi. Programi brthamor i Iranit sht kthyer n nj nga shqetsimet m t mdha t perndimit. Shtetet e Bashkuara dhe fuqit e mdha europiane kan akuzuar Ahmadinexhad se po krkon t ndrtoj nj bomb brthamore. Prej muajsh autoritetet kan ndrmarr nj fushat t madhe diplomatike q t ndalin aplikimin e nj raundi t ri sanksionesh nga Kombet e Bashkuara.