Ushtria iraniane ka dërguar anijet e saj luftarake, sistemet e raketave dhe njësitë komando në Detin Kaspik për një stërvitje masive pesë ditore të quajtur ‘Siguria dhe Fuqia e Qëndrueshme’.


Stërvitja masive nisi të dielën, njoftoi agjencia e lajmeve IRNA.


Ahmadreza Baqeri, komandant i Zonës së Parë Detare të Iranit, tha se stërvitja “mbart mesazhin e paqes dhe miqësisë duke promovuar aftësitë detare të Iranit në Detin Kaspik.


Ndërkohë që disa njohuri janë të njohura për lojrat e luftës, zëvendës shefi i operacioneve detare të Iranit, Amir Mahmoud Mousavi, i tha agjencisë së lajmeve se ushtria do të përdorë armët dhe pajisjet e saj të fundit, duke përfshirë sistemet e raketave bregdetare në det.


Pritet gjithashtu të marrin pjesë edhe njësitë e zhytjes dhe ekipet komando.


/Ora News.tv/


 


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter