Irani i bri thirrje Turqis q t heq dor nga marshimi i trupave n Irakun verior. Gjat nj takimi me Ministrin e Jashtm turk Ali Babaxhan, Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad krkoi nga qeveria e Ankaras q t zhvilloj negociata pr zgjidhjen e konfliktit me Partin Puntore Kurde. Ahmadinexhadi krkoi dhe bashkpunim m t ngusht me qeverin irakiane n Bagdat.