Ndryshimet n Kodin Zgjedhor q duhet t bhen brenda afateve ligjore, doemos lihen si prher n minutn e fundit. Kshtu mendojn ish-krert e Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, lirim Gjata e Kristaq Kume. “Gjithmon ka qen problematike arritja e kompromiseve politike dhe dalja e kodeve zgjedhore apo ndryshimeve t kodeve zgjedhore n momentin e fundit. Kulmi ishte n 2007-n, pr 3 jav e gjysm ne duhet t prgatisnim zgjedhjet n at koh. Prandaj, n qoft se do t bhet, t bhet sa m shpejt. Por nuk sht dika determinante, ligji sht, zgjedhjet mund t bhen shum t mira dhe me kt ligj q sht, po q ka nevoj pr ndryshime, ka”, - u shpreh lirim Gjata, ish-kryetar i KQZ-s. Edhe Kume mendon se n zgjedhjet vendore t 2011-s t mos prsriten skenart q kan karakterizuar proceset elektorale ne Shqipri gjat 20 viteve.


“sht e domosdoshme q klasa politike t mos merret vetm me shtjen e madhe t sotme q akoma nuk po e zgjidh dot. Fillimi i puns pas pushimeve duhet t prkoj n t njjtn koh me fillimin e puns pr reformn zgjedhore n prgatitje t zgjedhjeve t ardhshme vendore. N t kundrtn, situatat do t prsriten”, - tha Kristaq Kume. Prbrja e KQZ-s sht nj tjetr debat q pritet t nis para zgjedhjeve vendore, tashm q socialdemokratt vazhdojn t jen t prfaqsuar n kt institucion pa qen t prfaqsuar n Kuvend. “KQZ n njfar mnyre sht pasqyrim, prfaqsim i strukturs politike aktuale, gj q do t krkoj patjetr q ky komision t jet objekt i diskutimit t forcave politike”, - ka pohuar Kume.