Gjykata për krime lufte në Bosnje ka dënuar një grua për krime lufte kundër civilëve serbë, gjatë luftës së viteve 1992-95.


Azra Bashiç, ish-pjesëtare e ushtrisë kroate, u dënua të mërkurën me 14 vjet burgim, për pjesëmarrje në vrasje dhe trajtim çnjerëzor, shkaktim të dhimbjeve të mëdha dhe shkelje të integritetit trupor” të civilëve të burgosur. Bashiç ka vrarë një person, duke e therur në qafë, shkruan Rel.


Dënimi vjen një vit pasi ajo është ekstraduar nga Shtetet e Bashkuara, ku është bërë shtetase e natyralizuar.


Bashiç ka lënë Bosnjën në vitin 1994. Ajo është arrestuar në Kentaki në vitin 2011 dhe ka luftuar kundër ekstradimit deri më 2016, kur një gjykatës federal e ka miratuar dëbimin e saj.


27 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)