Ish-t prndjekurit t mbyllje t fotoekspozits “Letrsi e shkruar brenda telave me gjemba prball plumbave”, prsritin thirrjen pr t’u dnuar krimet e komunizmit. “Mesazhi kombtar q dha kjo fotoekspozite ishte jo politizimit t dijes dhe vlerave t kombit. Por dokumentim dhe dnim t krimeve t diktaturs komuniste, q shoqria t mos vuaj nga reminishencat e diktaturs dhe konfliktit e ndasis s saj”, - tha dje sekretari i Prgjithshm i Shoqats s Persekutuarve Politik, Besim Ndregjoni. Ai shtoi se veprat e ktyre shkrimtarve duhet t futen n programet arsimore kombtare dhe duhet t gjenden eshtrat e tyre pr ti vendosur n altarin e kombit. Fotoekspozita e cila qndroi hapur pr 8 dit me radh u hap me rastin e dits s drejtsis kombtare. N t morn pjes personalitete t shumta si Presidenti i Republiks, Bamit Topi ambasadori i SHBA-s, i Francs, ekis etj. Kjo fotoekspozit pati vizitor dhe shum politikan t tjer, gazetar, diplomat, qytetar t huaj si dhe u vizitua dhe nga nj delegacion gjerman t cilt erdhn n Shqipri pr t monitoruar dokumentimin e krimeve t komunizmit. Ngregjoni ka vlersuar mesazhin e Presidentit Topi dhe t ambasadorit Withers. “Ambasadori amerikan deklaroi se kto figura kombtare jan qirinj q ndriuan n nj periudh t vshtir t komunizmit por q nuk munden t’ua shuajn dritn as diktatura dhe asnj lloj politike. Ai gjithashtu deklaroi se Amerika sht me t prndjekurit politik dhe do t’i mbshtes ata pr idealin e liris dhe demokracis n Shqipri”, - tha Ndregjoni.