Sekreatari pr shtjet e zgjedhjeve n partin Socialiste, kastriot Islami ka folur sot gjat nj mbledhje t Fondacionit Qemal Stafa pr sistemin zgjedhor aq t debatueshm dhe q ka sjell zhvillime t papritura ditt e fundit n krahun opozitar.Sistemi m i mir zgjedhor pr tu aplkikuar n vendin ton sht ai spanjoll me lista t mbyllura, deklaroi zoti Islami. Ai bri thirrje pr prshtatjen e sistemit proporcional rajonal sikurse veprohet aktualisht n Spanj.Islami iu shmang deklaratave t partive t majta pr koalicionin, por duket se pozicionimi i tij prmban nj ton m pak konfliktual dhe m shum bashkpunues pr Ilir Metn, i cili prpara se t shprehej pr largimin e tij nga koalicioni i majt vuri n dukje disa her shqetsimin e tij pr akordimin mes PD dhe PS-s pr listat e hapura n zgjedhjet e ardhshme parlamentare.