Ndalohet nga policia italiane një gomone rreth 15 metra e gjatë, e pajisur me dy motorë të fuqishëm. Mjeti lundrues raportohet se vinte nga Shqipëria dhe është kapur në bregun Torre Cane në Itali. Mediat fqinje raportojnë për rreth 1.5 ton marijuanë të sekuestruar në këtë gomone të ndaluar të premten në mbrëmje.


Në pranga përfunduan dy të rinj nga Brindizi, rreth të 20-ve dhe të pa punë, të cilët u kapën teksa shkarkonin drogën nga anija.


Dy kontrabandistët u përpoqën ti shpëtojnë policisë duke u larguar me një varkë, por të ndodhur mes shkëmbinjve u mbërthyen nga autoritetet italiane. Operacioni zgjati gjatë gjithë natës së djeshme ku u sekuestruan 1.5 ton drogë në 80 paketime plastike.


Sipas mediave italiane kjo është një sasi e jashtëzakonshme, vlera e së cilët po të shitej do të arrinte në 14 mln euro. Bari Today shkruan se droga kishte si destinacion shitjen në sheshet e qytetit të Barit.


1 dhjetor 2018 (gazeta-Shqip.com)