Italia dhe Greqia u renditen n vendet e para dhe mbeten partnert kryesor tregtar nga vendet e BE-s me Shqiprin, bn t ditur burime nga Banka e Shqipris, n raportin e publikur ditt e fundit prej saj.Sipas ktij raporti, gjat 6-mujorit t dyt t vitit 2007, importet dhe eksportet e mallrave me kto dy vende prbn 35 dhe 13% t vllimit t prgjithshm tregtar, rreth 2 pik prqindjeje m t ult ndaj vitit 2006.Duke krahasuar t dhnat e INSTAT, referuar shifrave mbi tregtin e jashtme, me Italin sht kryer gjat vitit 2007, nj volum importi mallrash prej mbi 102 miliard lek, me nj rritje prej mbi 18 miliard lek, n krahasim me t njjtn periudh t vitit 2006. N mallrat e importit me Italin dominojn pajisje teknologjike, makineri e pajisje, artikuj industrial dhe ushqimor. Ndrsa eksportet me Italin shnuan vlern e mbi 65 miliard lekve, me nj rritje prej 10 miliard leksh, krahasuar me 12 mujorin 2006, si pasoj e zgjerimit t prodhimit pr eksport t industrive t konfeksioneve dhe t kpucve q veprojn n vend.Ndrsa importet me Greqin n 12 mujorin 2007, shnuan vlern e mbi 54 miliard lekve, me nj rritje prej 8 miliard lek, krahasuar me periudhn e fundvitit 2006. Jan karburantet, materialet pr industrin e ndrtimit si dhe artikujt ushqimor, cigaret etj, q prbjn gamn kryesore t mallrave t futura n vend nga Greqia. Por nga ana tjetr, eksportet me Greqin, kan qn pothuaj n t njjtin nivel sa nj vit m par, n vlern e mbi 8 miliard lekve, ku dominojn eksporte t duhanit dhe t lkurve t pa prpunuara.Ndrkoh q pr t njjtn periudhe, rritje paraqesin eksportet dhe importet e mallrave me Austrin dhe Britanin e madhe, ndonse pesha e tyre ndaj vllimit t prgjithshm t shkmbimeve tregtare nuk ka ndryshuar n koh (2%).Raporti i Banks Qndrore vren se nga vendet e rajonit, partnert kryesor tregtar vazhduan t jen Turqia, me nj vler prej mbi 27 miliard lek dhe me nj rritje prej 6 miliard lek n krahasim me nj vit m par, Maqedonia dhe Kroacia.Nj fakt pr tu prmendur sht se gjat vitit 2007, shkmbimet tregtare me Maqedonin u rritn me 57%, kryesisht n saj t rritjes s eksporteve t mallrave (77%). Sipas specialistve, n rritjen e eksporteve mendohet t ket ndikuar pozitivisht zbatimi i marrveshjes s tregtis s lir me Maqedonin.Ndrsa Kroacia vazhdon t jet nj partner i rndsishm tregtar, ndonse gjat vitit 2007 shkmbimet tregtare me t shnojn nj rnie vjetore prej 17%. Sipas BSH-s, rritje t konsiderueshme paraqet dhe vllimi i shkmbimeve tregtare me Kinn gjat vitit 2007 (46%).