Edhe Spanja dhe Portugalia do të marrin 50 emigrantë secila, siç kanë bërë Franca, Gjermania dhe Malta. Lajmin në Twitter e ka dhënë kryeministri italian, Giuseppe Conte. Nga 450 emigrantët të bllokuar pranë brigjeve të Pozzallo-s, tashmë janë 250 të tillë ata që do të zhvendosen në vende të tjera evropiane. Ndërkohë, Republika Çeke dhe Hungaria nuk i hapin dyert.


Kësisoj, pas Francës e Maltës, edhe Gjermania, Spanja e Portugalia konfirmojnë se do të presin 50 emigrantë nga vendet e Lindjes së Mesme dhe të Afrikës Veriore, për të bashkëpunuar me Italinë pas kërkesës për ndarje të barabartë nga ana e kryeministrit Conte. Ndërkohë, ministri i Brendshëm, Matteo Salvini ka përshëndetur skemën e ndarjes së refugjatëve.


E pra, qëndrueshmëria dhe koherenca pagane, koha e bashkëpunimit dhe e qeverive të frikshme ka përfunduar. Kemi shpëtuar gratë dhe fëmijët. Një punë ekipore e shkëlqyer e të gjithë qeverisë. Objektivi i ardhshëm, për të ndaluar njëherë e përgjithmonë mafien e trafikimit njerëzor, do t’i kthejë emigrantët nga ku ata u nisën Në Itali dhe në Evropë, hyjnë vetëm ata që kanë leje hyjnë. Edhe pse Italia ka mbyllur portet, nuk mund të vendosë dyer në det. Kurseni, kohë, lodhje dhe para, – shtoi ai.


Një grua shtatzënë mbi një barelë, një nënë dhe një foshnjë të sapolindur dhe një fëmijë 3 vjeç, janë emigrantët e parë të zbritur nga anija e Rojës Bregdetare që ndodhet në brigjet e Pozzallo-s. Refugjatët kanë zbritur në tokë në bordin e një motovedete të Kapitenerisë. Më pas janë dërguar në spital në Modica.15 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)