Ushtria izraelite ka ndaluar nj tjetr anije me ndihma humanitare q ishte nisur pr n Gaza duke shkelur bllokadn e vendosur nga Tel Avivi. Komandot u ngjitn n anijen 1.200 tonshe irlandeze "Rachel Corrie", dhe e pushtuan brenda disa minutash duke e drguar at n Izrael. Tel Avivi tha se ndihma do t drgohet n Gaza sapo t sigurohen se n t nuk ka armatime. Ky sht rasti i dyt q Izraeli ndrhyn n misione humanitare pas sulmit t s hns n gjasht anijet e tjera, ku humbn jetn 9 aktivist.