Ndihmesa pr kt shtj i sht konfirmuar Zvendskryeministrit dhe Ministrit t Punve t Jashtme, Ilir Meta nga homologun i tij izraelit, Avidgor Liebermann. Takimi mes dy ministrave t jashtm sht zhvilluar n mbledhjen informale t Kshillit Ministerial t OSBE-s n Kazakistan.

“Duke u ndalur tek zhvillimet n Ballkanin Perndimor, z. Meta nnvizoi se pavarsia e Kosovs sht e vetmja zgjidhje q garanton stabilitet dhe siguri afatgjat n rajon. Ai i krkoi homologut t tij mbshtetjen pr antarsimin e Kosovs n Bankn Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim, ka u konfirmua nga z. Liebermann”, njofton Ministria e Jashtme. Lieberman vlersoi qndrimin e ekuilibruar dhe konstruktiv t politiks s Shqipris n arenn ndrkombtare dhe n Ballkanin Perndimor. Ai prshndeti antarsimin e vendit n NATO dhe ecurin e procesit t integrimit Europian t Shqipris, njofton Ministri e Jashtme. Nga ana tjetr Liebermann u shpreh i gatshm dhe i interesuar pr t forcuar bashkpunimin ekonomik dhe pr t rritur investimet izraeliane n Shqipri dhe n Ballkanin Perndimor n prgjithsi. N lidhje me zhvillimet ne Lindjen e Mesme, Meta konfirmoi edhe nj her qndrimin e qeveris s Shqipris pr zgjidhjen paqsore t konfliktit dhe dnoi aktet e dhuns nga cilado pal q ato vijn.