Frederik Forsyth ka nj jet si ajo e romaneve t tij, t mbushur me intriga. N nj intervist t fundit, shkrimtari i suksesshm rrfen se si sht prndjekur nga trafikantt e armve, si u ngatrrua me nj spiun ek dhe se si shkruan n fund, por tashm vetm pr para

Ka nga ata q duhet t vuajn pr artin q bjn dhe ta paguajn gjithka shtrenjt me mimin e fams. sht nj situat pr t ciln i famshmi i romaneve bashkkohore, Frederick Forsyth, ka nj informacion shum t madh. Ai sht nj nga autort m t shitur n bot me 11 romane t shkruara deri m tani njri m i suksesshm se tjetri, t gjith t konsideruar si m t shiturit pr nj koh t gjat. Ai nuk sht i njohur vetm pr punn e pandrprer dhe fantazin e pashtershme n sajimin e historive t pafund me spiunazh, por edhe pr thurjen me nj kujdes dhe profesionalizm t madh t intrigave, personazheve dhe ngjarjeve. Veanrisht kur bhet fjal edhe pr romane q kan nj ndrthurje me situata politike prvese me personazhe q vijn nga bota e spiunazhit. Kur Forsythe shkruan pr botn e errt dhe t pamshirshme t tregtis s armve, apo pr botn e fsheht t nazistve plot intriga dhe t papritura, ai bn nj pun t madhe prgatitore duke konsideruar me shum kujdes do rrethan, do t dhn dhe personazh. Dhe n punn e tij paraprgatitore ai nuk l njeri q t’i ndrhyj, por e bn gjithka vetm personalisht. “Epo sigurisht q nuk i bj menjher, por pak nga pak dhe mund t them se gjithka sa vjen e po vshtirsohet.


Ndrkoh, kam kaluar momente me t vrtet t vshtira gjat ktyre krkimeve, madje edhe t rrezikshme”, thot autori. Kur autori, ather i ri i librit t famshm “Dita e akallit” pas suksesit t madh q pati romani bri nj udhtim n Hamburg n fillim t viteve ‘70 e quajtn hero pr shkak t t vrtetave q kishte thn n t. Ndrkoh, ai kishte ndrmarr hulumtime pr librin e tij t tret, po aq i famshm: “Qent e lufts”. Bhet fjal pr nj roman q rrfen historin e nj shefi britanik minierash q merr me para mercenar pr t rrzuar qeverin e nj vendi t Afriks, n mnyr q n vend t saj t instalonte nj qeveri kukull q t’i bindej pr t gjitha krkesat. Qllimi ishte q ai t lihej i lir q t rrmonte dhe t prfitonte nga pasurit e mdha me ar dhe platin t nntoks s vendit afrikan q qeveria aktuale nuk ia jepte me koncesion. Por pr t shkruar nj libr t till Forsythe iu desh q t bnte shum krkime, disa edhe mjaft t rrezikshm n lidhje me botn e errt t tregtis s armve dhe t mercenarve q merren me grushte shteti n vende t ndryshme. “U prpoqa q t penetroja n kt bot dhe nisa q t ndihesha krenar me veten pr krkimet q po bja. Por ajo q nuk dija n atkoh sht se shpesh rasti t bn lojra t kqija. Kshtu, n mnyr q t merrja informacione sa m t sakta, kisha ln pas shum mundimesh takim me nj tregtar armsh shum t pasur dhe t fuqishm duke u hequr si nj blers i mundshm nga jugu i Shteteve t Bashkuara. Por qlloi q tregtari para se t vinte n takim t kalonte prpara vitrins s nj librarie n t ciln ndodhej nj libr i imi me nj foto t madhe timen n kopertin. Disa minuta m pas ndrsa ndodhesha n hotel mora nj telefonat n t ciln m thuhej se nse nuk ikja nga ai vend pr 80 sekonda do t hidhesha n er. Un lash t gjitha rrobat e mia n hotel, mora menjher parat dhe pasaportn dhe shkova pr nga stacioni i trenit. N at moment nj tren ishte duke u nisur ndaj un hipa pa mdyshje brenda tij. Kur kontrolluesi i biletave m pyeti se ku po shkoja un e pyeta se ku po shkonte treni dhe ai m tha n Amsterdam. Ather i thash se dhe un po shkoja n Amsterdam”.


Forsyth sht i bshm si njeri dhe kur flet pret t dal nga goja e tij nj z i trash. N fakt, sht e kundrta, sepse zri i tij sht shum i but. Ka koh q thon se do t trhiqet n jetn e tij dhe do t dal n pension. Kt e ka
disa her dhe po aq her i sht rikthyer vendimit. Me publikimin e librit t tij “Kobra” ai tenton q t rrfej nj histori q ka t bj me Shtpin e Bardh dhe me nj plan pr nj operacion t fsheht t CIA-s. Nj nga personazhet kryesore sht nj ish-agjent q kishte dal n pension pr shkak se ishte konsideruar shum i pamshirshm n detyrn e tij q kishte t bnte me industrin e kokains. Por pas ktij libri q i kushtoi shum krkim ai thot se prfundimisht nuk do t ndrmarr m prpjekje pr t shkruar libra t tjer. “E di q e kam thn edhe her t tjera nj gj t till, por kt her besoj se do t’i prmbahem premtimit”, deklaron shkrimtari. Ai sht nj nga shkrimtart e pakt t suksesshm q vazhdon t’i shkruaj librat e tij me makin shkrimi, si thot edhe vet nuk para ndihet komod me teknologjit e reja dhe se makina n vetvete sht nj muz pr t. Kshtu ka qen gjithmon. Bhet fjal pr nj makin t vjetr t tipit “Canon” t ciln e mban si gjn m t shtrenjt n studion ku punon q ndodhet n shtpin e tij n Hertfordshire. Largimi i shkrimtarit nga bota e letrave do t jet sigurisht nj goditje e madhe pr fansat e tij, por jo pr bashkshorten me t ciln jeton q prej 21 vitesh. Ajo thot se kur i shoqi i dedikohej nj libri, i prkiste vetm librit dhe do gj tjetr n jetn e tij ishte dytsore ose nuk ekzistonte pr sa koh q n letrat e bardha nuk ishte shkruar fjala “fund”.


Ndrsa merrej me krkimet e domosdoshme pr t shkruar librin e fundit “Cobra” Forsyth shkoi n Guinea Bissau. “Kisha nevoj q t isha sa m pran s vrtets n mnyr q t shkruaja n mnyr sa m realiste ka ndoshta sht tregues i faktit q nuk kam edhe shum imagjinat. E ndrsa po fluturoja n vendin ku do t zbrisja Presidentit t vendit i ishte prer koka. Un zbrita pikrisht n nj situat shum t vshtir pr vendin. Natn e kalova duke u vrdallosur rreth hotelit tim, por me shum frik se mos m ndodhte gj dhe m pas qndrova gjat gjith kohs n dritare. Prej dritaresh shihja agjentt e ushtris q merrnin hak pr liderin e tyre duke hedhur lart e posht granata dhe duke i vn zjarrin do gjje q u dilte prpara”. Madje, gjat asaj vizite, shkrimtari mori edhe nj infeksion t rnd gjaku. Kur u kthye n Angli, ai thuajse humbi kmbn nga infeksioni. Forsyth nisi aventurn e tij t gjat me letrsin krejt rastsisht dhe pa i vn vetes qllim q t bhej shkrimtar. Librin “Dita e akallit” e shkroi pr 5 dit. “Nuk kisha asnj t holl m. Isha i falimentuar. Kur isha fmij m plqente q t bhesha pilot. Im at ishe ushtarak dhe m onte pr t par pilott dhe un kujtoj q ulesha n kabinn e pilotimit t helikopterve dhe t magjepsesha nga lartsia dhe ideja q mund t rrokja qiellin me fluturimin tim”.


Forsyth e plotsoi ambicien e tij duke u
piloti m i ri i Raf, aviacionit ushtarak britanik n moshn 19-vjeare. Por dy vjet m von ai e kuptoi q ishte i destinuar pr nj tjetr pun dhe si pasoj u trhoq. Nuk u b kurr pishman pr nj vendim t till. “Megjithat, nuk mund t kisha vazhduar t pilotoja, sepse e ndjeva se kisha lindur jo n epokn e prshtatshme. Do t kisha dashur q t isha nj pilot n Luftn e Par Botrore. Pilott n betejn e Britanis po q m dukeshin heronj t vrtet”. Ati i Frederick Iht nga Kenti e ushqeu t birin me dashurin pr udhtimet, por edhe rreziqet. “N kto rrethana, gazetaria m dukej profesion m i prshtatshm pr nj gj t till. N kt mnyr mund t udhtoja dhe t shuaja kureshtjen. Kshtu, ai nisi punn n agjencin “Reuters”, agjencia e lajmeve t huaja. Pikrisht aty ai strviti aftsit e tij gazetareske si vzhgimin, mprehtsin, guximin. T gjitha kto cilsi jan karakteristik e personazheve t romaneve t tij. “Mendoj se kam krijuar nj zhanr t ri. Jam romancieri i par q ndrtoja nj trillim mbi fakte konkrete”. Vendimin pr t ln botn e gazetaris e mori ndrsa ishte gazetar me BBC n luftn e Biafras. Kt vendim e mori sepse BBC, shum konservative nuk ishte n nj vij me mendimet e tij pr prapavijat e lufts. “Un nuk doja q t shndrrohesha n nj zdhns t qndrimit t qeveris. Doja t krkoja t vrtetn dhe t bja programe t gazetaris investigative. Por kto binin n kundrshtim me linjat zyrtare. Edhe sot programet investigative nuk ekzistojn m.


Edhe BBC sht thjesht nj mjet n dorn e qeveris”. Pasi shkroi librin e par edhe pse ishte shum keq me para vendosi q t’ia onte nj botuesi dhe nuk i shkonte kurr ndr mend se libri i tij do t shndrrohej n nj bestseller ndrkombtar. Pas ktij suksesi nnshkroi nj kontrat pr tre vllime t tjera, pasi premtoi se kishte shum ide. N fakt, nuk kishte m asnj t till, ather mendoi se si do t’ia bnte? “Ather mendova se kisha dgjuar pr nj qeveri t fsheht t nndheshme naziste n Gjermani dhe pr mercenart ndaj nisa q t bja dy projekte pr to dhe kshtu nisn dy librat e tjer. Forsyth shkruan me nj ritm jashtzakonisht t shpejt. 12 faqe n dit ose 3000 fal dhe kt e bn pa ndrprerje pr shtat dit n jav. Por sht prshkrimi paraprak i q i merr pjesn m t madhe t kohs, sepse kur ka at q i duhet ai di vet se si ta mbaroj nj libr me nj frym. “Tashm jam 72 vje dhe kam par dhe
shum. Dshira q kam sht t drekoj me miqt e mi dhe t kaloj pjesn e mbetur t kohs me njerzit q dua. Pr shum koh kam shkruar pr para edhe pse nuk e kam iden se sa m shkon e gjith pasuria”.
#