20/05/2009  Kryetari i PD-së, Sali Berisha, paraqet listën e kandidatëve për deputetë


Deputetë të Partisë Demokratike të legjislaturës së fundit, por që kanë dhënë për këtë forcë politike ndër vite, kanë mbetur jashtë listës së kandidatëve për deputetë për zgjedhjet parlamentare të 28 qershorit. Ndër emrat që përbënin listën e kandidatëve për deputetë që lexoi mbrëmjen e djeshme kreu i PD-së Sali Berisha dhe që u depozitua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, nuk figurojnë deputetë dhe zyrtarë të lartë të PD-së. Kështu, jashtë kësaj liste ka mbetur deputeti Aleksandër Biberaj, Preç Zogaj, Pal Dajçi, Gëzim Karapici, Engjëll Cara, Sali Shehu, Rexhep Uka, Mevlan Xhindoli, Rahim Kaleci, Genc Juka, Shkëlqim Ziri, Flori Bajramaj, Mehmet Hoxha, Baki Shehu, Safet Sulaj. Në listë mungon edhe Besnik Mustafaj, i cili deklaroi tërheqjen e tij nga politika pak ditë më parë. Po kështu nuk figuron as ish-ministri i Kulturës Ylli Pango. Në fakt, mungesa e Pangon ishte më se e ditur, pasi Berisha e deklaroi një gjë të tillë pas skandalit në të cilin u përfshi. Kreu i PD-së Sali Berisha, njëherësh kryeministër i vendit, ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë, ndërkohë që kundërshtari i tij kryesor, kreu i Partisë Socialiste Edi Rama, e ka shtyrë për paraditen e sotme. Berisha e priti i qetë lajmin, të cilin ia komunikuan ndërkohë që kishte nisur konferencën për shtyp. Madje, atij iu tha se Rama do t’i publikonte në mesnatë. “Ata le t’i shtynë për në hënë, po të duan, ne do t’i lexojmë tani. Le t’i paraqesë kur të dojë, disfata i pret, kjo është e sigurt. Me kë do të maten ata, me hijet e tyre?” - deklaroi Berisha. Para se të lexonte emrat e kandidatëve për deputetë, ai është shprehur se lista është përpiluar dhe ka marrë mbështetjen e të gjithë kryesisë së përgjithshme të PD-së. Burimet bëjnë me dije se kreu i PD-së hyri në sallën kur zhvillohej mbledhja e kryesisë dhe lexoi emrat që gjendeshin në listën e kandidatëve për deputetë. Një lexim që sipas burimeve u duk që në fillim se ishte në bazë të faktit të kryer. Mësohet se gjatë mbledhjes së kryesisë vërtet nuk ka pasur asnjë oponencë, madje edhe nga ata që kanë mbetur jashtë liste nuk kanë shprehur oponencë. Në konferencën për shtyp shefi i ekzekutivit është shprehur i sigurt për fitoren në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme parlamentare. Berisha theksoi se lista për deputetë paraqitet në një moment shumë të rëndësishëm për Shqipërinë. Ai përmendi arritjet dhe reformat e ndërmarra nga qeveria e tij gjatë katër vjetve të fundit të qeverisjes së vendit nga aleanca e partive të djathta, si anëtarësimi në NATO, nënshkrimi dhe hyrja në fuqi e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit, paraqitjen e kërkesës për statusin e vendit kandidat, luftën kundër korrupsionit dhe reformat e thella ekonomike


Kandidatët e Partisë Demokratike


Qarku i Tiranës


1.Sali Berisha


2.Aldo Bumçi


3.Rajmonda Bulku


4.Bujar Nishani


5.Majlinda Bregu


6.Gerti Bogdani


7.Gent Strazimiri


8.Florion Mima


9.Ilir Rusmali


10.Myqerem Tafaj


11.Luan Skuqi


12.Tritan Shehu


13.Viktor Gumi


14.Arben Imami


15.Lajla Përnaska


16.Vath Tabaku


17.Jorida Tabaku


18.Edit Harxhi


19.Altin Ndroqi


20.Kastriot Sulka


21.Galip Ramodhi


22.Taulant Bino


23.Ermal Dobi


24.Gjergj Bojaxhi


25.Indrit Fortuzi


26.Arben Qirjako


27.Ferdinant Shehu


28.Jera Kruja


29.Arta Sakja


30.Mikela Reçi


31.Keltis Kruja


32.Ylber Vata


Qarku Durrës


1. Ferdinand Xhaferri


2. Albana Vokshi


3. Gazmend Oketa


4. Ylli Lama


5. Osman Metalla


6. Eduard Halimi


7. Igli Cara


8. Ndriçim Babasi


9. Sali Gjergji


10. Liljana Kola


11. Eglantina Bekteshi


12. Dardan Domi


13. Besa Qesja


Qarku Fier


1. Sokol Olldashi


2. Ilir Bano


3. Mesila Doda


4. Enkelejd Alebeaj


5. Vasillaq Ngresi


6. Fatos Beja


7. Eno Bozdo


8. Blerim Koreshi


9. Ramadan Krasniqi


10. Ferdinand Murati


11. Daut Sulaj


12. Vasilika Hysi


13. Majlinda Veria


14. Stavri Ristani


15. Nevila Bani


16. Suzana Rumani


Qarku Korçë


1. Ritvan Bode


2. Gjergji Papa


3. Ledina Aliolli


4. Edmond Spaho


5. Fatbardh Kadilli


6. Ismail Hoxha


7. Elfrida Zefi


8. Jonela Spaho


9. Eduard Ypi


10. Alfred Gega


11. Niko Dudo


12. Zinet Shaholli


Qarku Elbasan


1. Lulzim Basha


2. Adrian Turku


3. Adriana Gjoni


4. Rahim Çota


5. Dashnor Sula


6. Luçiano Boçi


7. Sybi Hida


8. Aurel Bylykbashi


9. Bexhet Ruçi


10. Mimoza Haseiku


11. Blerina Çopia


12. Erind Bakalli


13. Valdete Kongoli


14. Qamil Dika


Qarku Shkodër


1. Jozefina Topalli


2. Astrit Bushati


3. Arenca Trashani


4. Gëzim Dibra


5. Gjok Uldedaj


5. Paulin Sterkaj


6. Ndue Paluca


8. Gjivalin Çuni


9. Ramiz Çobaj


10. Shpresa Tepelia


11. Fatbardh Spahia


Qarku Vlorë


1. Astrit Patozi


2. Ardian Kollozi


3. Leonard Demi


4. Kreshnik Çipi


5. Kosta Barka


6. Laureta Bejkosala


7. Bujar Leskaj


8. Glori Hysi


9. Nexhimie Xhuveli


10. Agron Shehu


11. Elsa Gjini


12. Laureta Ymeri


Qarku Gjirokastër


1.Genc Ruli


2.Spiro Ksera


3.Arben Qulli


4.Teuta Kalemi


5.Pëllumb Peçani


Qarku Berat


1.Genc Pollo


2.Mehmet Xheka


3.Lefter Maliqi


4Thoma Miçi


5.Bujar Hoxha


6.Miranda Haxhia


7.Dhori Kule


8.Edie Poni


Qarku Lezhë


1.Edi Paloka


2.Mark Marku


3.Paulina Hoti


4.Gjok Vuksani


5.Gjovalin Prenga


6.Zef Gjoka


7.Margarita Trashaj


Qarku Dibër


1.Jemin Gjana


2.Shefredin Shehu


3.Bedri Hoxha


4.Selami Xhepa


5.Mirjana Bulku


6.Idriz Xhumara


Qarku Kukës


1.Flamur Noka


2.Besnik Dusha


3.Fatos Hoxha


4.Evelina Kolldashi


Kanditatët e PBKD-së


QARKU TIRANE


1. Artur Roshi (Inxhinier ndertimi)


2. Juvena Gjika (Inxhiniere ndertimi)


3. Afrim Gostivari (inxhinier mekanik)


4. Aleko Gjergo (Farmacist, perkthyes)


5. Nestor Kraja (Pedagog ne akademine e Arteve)


6. Astrit Kalenja (Doktor Kirurg)


7. Bardhyl Lleshi (Inxhinier mekanik)


8. Sokol Shehu (Avokat)


9. Drini Çepani (Inxhinier ndertimi)


QARKU DURRES


1. Esida Nuka ( Shkenca politike – Mbaruar ne Itali )


2. Edmir Morina (ekonomist )


3. Entela Belishova (Mesuese)


QARKU SHKODER


1. Xhemal Shkjau (Kryetar dega Shkoder)


2. Bruno Shllaku (Aktor)


3. Diamand Shehu (Ekonomist)


QARKU VLORE


1. Artur Roshi (Inxhinier Ndertimi, Ekonomist)


2. Artur Bajaj (Ekonomist)


3. Astrit Kenaçi (ekonomist)


4. Tartar Bazaj (Avokat)


QARKU KORCE


1. Luan Bregu (Inxhinier gjeolog)


2. Gazmend Malo (Ekonomist)


3. Ervin Çibuku (Inxhinier elektrik)


QARKU BERAT


1. Mentor Dyrmishi (mesues)


2. Bexhet Islamaj (informaticien)


QARKU DIBER


1. Sali Shira ( Inxhinier ndertimit)


2. Lek Sulka (Trajner )


QARKU ELBASAN


1. Fatbardh Doko ( Biznesmen )


2. Nevjana Stringa ( Perkthyese )


3. Shpetim Rami( Ish i persekutuar - Shoqata e ish te perndjekurve politik )


4. Kleont Çekrezi (Ekonomist)


QARKU FIER


1. Pajtim Hoxhaj ( Mjek Pediater )


2. Pellumb Meço ( Ekonomist )


QARKU GJIROKASTER


1. Çelo Hoxha (Perkthyes, Publicist)


2. Albert Baho (Ekonomist)


3. Evisa Deda (Ekonomiste)


QARKU KUKES


1. Nustret Nela ( Inxhinier ndertimi)


2. Brunilda Sinani (ekonomiste)


QARKU LEZHE


1. Zaim Korsi (Biznesmen)


2. Niko Mjeda (Jurist )


Kandidatët e LZHK-së


Qarku TIRANE


1. ALEKSANDER MEKSI


2. DASHAMIR SHEHI


3. AFERDITA NUMANI


4. ARDIAN MACI


5. EDLIRA BITINCKA


6. FATOS FORTUZI


QARKU DURRES


1. AGIM TORO


2. HASAN VRAPI


3. MANILA SELIMI


QARKU FIER


1. IBRAHIM MORINA


2. FASLLI SIQECA


3. ERANDA MURATAJ


QARKU SHKODER


1. GILMAN BAKALLI


2. FERDI FANI


3. NAXHIE BAKO


QARKU VLORE


1. GEZIM BOCARI


2. OSMEN HITAJ


3. LINDITA BEJKOSALAJ


QARKU KORCE


1. KOCO BODE


2. ARTUR TAKE


3. DELINA VILLA


QARKU BERAT


1. EDMOND SHYTI


2. MIREL STAROVA


3. VALBONA QOJLE


QARKU LEZHE


1. TEUTA SULAJ


2. BASHKIM CARA


3. FATMIRA XHETANI


QARKU DIBER


1. AGIM CANI


2. MIMOZA BUCPAPAJ


QARKU ELBASAN


1. NDRICIM ALLAJ


2. DENADA KRISTO


3. DHIMITER TELEZI


QARKU GJIROKASTER


1. SOKOL HALILI


2. MARENGLEN KOCI


3. SAMEIDA BERISHA


QARKU KUKES


1. ZENUN MESHI


Kandidatët e “G99”


Listat në disa Qarqe kryesohen nga:


Milva Ikonomi (Durres)


Maklen Misha (Korce)


Gent Elezi (Elbasan)


Genc Kojdheli (Vlore)


Roland Ilia (Shkoder)


Orgen Hasanbega (Gjirokaster)


Plarent Ndreca (Lezhe)


Qarku i Tiranës:


1 Erion Veliaj


2 Arbjan Mazniku


3 Juliana Hoxha


4 Bardhylka Kospiri


5 Ardian Pojana


6 Jetona Myteveli


7 Ols Abazi


8 Mentor Mosho


9 Ened Mato


10 Silvana Xheka


11 Taulant Tusha


12 Gjergji Trola


13 Alketa Berzani


14 Dritan Subashi


15 Gjergji Gace


16 Astrit Alushi


17 Alban Bengasi


18 Leonard Bishtaja


19 Kostandina Keruti


20 Artan Greva


21 Sokol Xhunga


22 Erion Kurti


23 Andi Pogaçi


24 Denis Prifti


25 Migena Jance


26 Jola Foto


27 Rudina Berani


28 Joniada Hito


29 Saimir Qejalliu


30 Remir Gjoligaj


31 Qemal Saraci


32 Endri Gjata