Ajo q sht m e rndsishme n muajt e par t shtatzanis, sht gjendja shpirtrore e nns. Gzimi q ajo shpreh q n momentin e par q kupton se sht shtatzn, ndikon n mnyr t drejtprdrejt n zhvillimin e embrionit.Mjekt shprehen se q n javt e para, embrioni sht n gjendje t ndiej ngrohtsin dhe ledhatimet e nns, apo pse jo edhe fjalt e babait.Nj tjetr faktor i rndsishm n zhvillimin normal t embrionit dhe n shndetin e nns, sht edhe veshja q gruaja shtatzn prdor. Pik s pari, ajo duhet t mnjanoj idet se gjat ksaj periudhe do t shtoj n pesh apo do t duket m e shmtuar. Ajo duhet t dij se po prgatitet t sjell n bot nj fmij q pr t do t jet m i bukuri i mundshm.Lidhur me veshjen, zakonisht, grat shtatzna nisin t duken pas muajit t katrt. Deri n kt periudh, nga jasht nuk duket t ket ndonj ndryshim. Ajo q gruaja shtatzn duhet t ket kujdes me veshjen, ka t bj me kujdesin q duhet t tregoj kryesisht me pjesn e belit. Veshja e pantallonave apo fundeve t ngushta n bel, shton przierje t barkut dhe t vjellat. Pr kt arsye, veshjet duhet t jen t bollshme dhe t rehatshme.Mnjanimi i kpucve me tak t lart gjat shtatzanis, sht nj kusht i domosdoshm. Kpuct me tak t lart, shprndajn peshn e trupit n mnyr t rregullt, gj kjo q ndikon edhe n ekuilibrin e gruas. Me rritjen e barkut, pjesa m e ngusht e belit futet brenda, vithet dalin jasht dhe shpatullat trhiqen mbrapa. Kshtu q kpuct e sheshta, jan nj domosdoshmri gjat ksaj periudhe.Lidhur me mnyrn e ushqimit, grat shtatzana duhet t tregohen shum t kujdesshme. Prdorimi i vitaminave dhe i hekurit apo i ushqimeve q prmbajn kta, ndikon n mnyr t drejtprdrejt n mirmbajtjen e lkurs, syve, thonjve dhe flokve. Kandidateve pr nn, ju kshillohet q t konslutohen me mjekun t paktn nj her n muaj.