Forcat e siguris n Jemen kan vrar 28 militant t Al Qaids dhe kan arrestuar 17 t tjer, gjat nj operacioni t ndrmarr gjat dits s sotme, me an t s cilit u parandaluan disa sulme vetvrasse, ka njoftuar Ministria e Mbrojtjes e ktij vendi.

Dshmitart theksuan se disa civil jan vrar gjat sulmit, kundr nj kampi t dyshuar pr trajnimin e pjestarve t Al Qaids, organizat kjo pr t ciln besohet se sht duke u rigrupuar n Jemen, pr t ndrmarr sulme n Arabin Saudite fqinje.

Forcat e siguris vun n shnjestr nj kamp t Al Qaids n fshatin Al Maajala, n rajonin e Abyanit, rreth 480 km n juglindje t Sanaas.

Gjat aksionit jan vrar prej 24 deri n 30 militant t Al Qaids, prfshir ktu edhe shtetas t huaj, njoftuan zyrtart.

Megjithat, dshmitart n Al Maajala, theksuan se s paku 50 persona jan vrar gjat sulmit, prfshir ktu edhe nj numr t panjohur t civilve.

Forcat e siguris kan ndrmarr aksion edhe n kryeqytetin Sanaa, ku gjat bastisjeve jan arrestuar 13 pjestar t Al Qaids.