Komedia dramatike "Banja e fundit" u ngjit ne skenen e Teatrit Kombetar mbreme, ku protagonist ishte aktori i humorit, Jul Deda. Pjesa mban firmen e italianit Roberto Lerici, ndersa regjisor eshte Gent Bejko. Perpos premieres se mbremjes se djeshme, shfaqja do te ngjitet sot dhe neser ne skene, e s'ka per te mbetur me kaq, pasi muaji i ardhshem do sjelle serish per kryeqytetasit. Ajo cka percjell kjo pjese eshte nje burre i mbyllur ne nje banje publike, nje intelektual i papune, ngre "tempullin" e perplasjeve, fantazive, endrrave, mundimeve dhe mendimeve te tij ne lufte me vetveten dhe shoqerine.