brbrPolicia britanike mobilizohet ndersa themeluesi i Wikileaks Julian Assange ka deklaruar se do te largohet nga ambasada e Ekuadorit Keto komente Assange i beri ne nje dalje per mediat nga selia diplomatike e ketij shteti ne Londer Mund tiu konfirmoj se do te largohem se shpejti- deklaroi 43-vjecari por pa bere te ditur motivet Sipas mediave vendase besohet se Assange ka nevoje per trajtim mjekesor Gjate ketyre dy vjeteve strehim ne ambasade Assange ka vuajtur nga problemet ne zemer ne mushkri dhe me tensionin e larte Pas publikimit te kabllogrameve nga ana e Wikileaks ne vitin 2010 Julian Assange kerkohet nga drejtesia amerikane Ai akuzohet per cenim te sigurise kombetare Assange kerkohet edhe nga shteti suedez pasi akuzohet se ka kryer marredhenie seksuale me dhune me dy gra Por vete Assange i ka mohuar keto akuza Ai thekson se ky proces eshte i sajuar pasi Shtetet e Bashkuara te Amerikes kerkojne te kryejne ekstradimin e tij nga Suedia Publikimet korrespondencave konfidenciale te ambasadoreve amerikane u cilesuan si skandali me i madh i mijevjecarit te ri Ai tronditi marredheniet diplomatike te SHBA-se ne pjesen tjeter te botes brbr
br