Shumkush kishte qeshur kur disa sezone m par Juventus kishte fanellat me ngjyr vjollce pr ndeshjet si mysafir. Mirpo, kjo ishte ngjyra e fanells s tyre origjinale.Gjiganti torinez ishte paraqitur me fanelln ngjyr vjollce pas themelimit t klubit. Por, nga kto fanella i kishte shptuar n vitin 1993 babai i nj futbollisti.Kishte shkuar pr ti lar fanellat, ndrsa ato kishin lshuar ngjyrn dhe sht dashur ti hedhin. N ndihm u doli nj antar i klubit anglez Notts County, John Savage, i cili u dhuroi atyre nj komplet t fanellave bardh e zi, ngjyra t cilat i prdorin edhe sot.Juventus nuk sht klubi i vetm q ka histori interesante t lidhur me fanellat e ekipit. Fanellat e Barcelons i kishte zgjedhur themeluesi i klubit, Joan Gamper, n vitin 1899 dhe kishte marr shembull nga klubi zviceran Basel.West Ham United n t kaluarn kishte pasur fanella me ngjyr t kaltr, por njri prej menaxherve t tyre nga viti 1899 ishte sprinteri anglez, William Dove. Gjat nj panairi n Birmingham, katr futbollist t Aston Villas e kishin ftuar n gar.Dove kishte fituar, ndrsa ata nuk kishin pasur para pr ti paguar, por ia kishin dhn fanellat. Manchester United pas themelimit t klubit kishte bartur fanella ngjyr verdh dhe gjelbr, por pas ndrrimit t emrit n at q e mbajn tani, kan ndrruar edhe ngjyrn e fanellave n at t kuqe q e mbajn edhe sot.Liverpool n fillim ishte paraqitur me fanella ngjyr bardh e kaltr, sikurse rivali i qytetit Everton. Por, nga viti 1984 ata kishin zgjedhur fanellat me ngjyr t kuqe dhe brek t bardha, ndrsa n vitet e 60-ta ishin komplet t kuq.Aston Villa gjithmon sht paraqitur n fanelln aktuale me ngjyr bojgjaku dhe t kaltr pr shkak t ndikimit skocez dhe fanellat jan dizajnuar n kombinim mes atyre t Hearts dhe Rangers.Fred Beardsley dhe Morris Bates n Arsenal kishin sjell fanellat e vjetra t Nottingham Forest, ndrsa ekipi aktual i mban fanellat e pandryshuara t kuqe dhe t bardha nga viti 1933.Pas Lufts s Dyt Botrore, gjiganti italian Inter fanelln me ngjyr t bardh dhe shirit t kuq e kishte ndrruar me ngjyrat zi e kaltr, t cilat i mbajn nga 1928. Ngjyra e zez prfaqson natn, ndrsa e katrta qiellin. Rivali i tyre lokal Milan gjithmon sht paraqitur me fanellat me ngjyr kuq e zi. Ngjyra e kuqe paraqet fuqin, ndrsa e zeza sht shenj frike pr kundrshtart.