Më 1 tetor rajoni i Katalonjës voton në referendum për shkëputjen nga Spanja. Rezistenca kundër pavarësisë së rajonit vjen jo vetëm nga qeveria qendrore në Madrid, por edhe nga vetë katalonjasit dhe pushteti lokal.


N Esparreguera krenohen me kishn, ritualin e shfaqjeve fetare dhe bashkekzistencn sociale. Por kisha sht tani e rrezikuar, qkurse qeveria e Katalonjs ka vendosur pr referendumin pr pavarsin e rajonit nga Spanja. N epiqendër t konfliktit sht Eduard Rivas. Si kryetar bashkie ai ka vendosur q t mos ver n dispozicion mjedise publike pr votimin. “Si kryetar bashkie un duhet t kujdesem pr konsensusin social dhe mund t mbshtes vetm at çfar nuk e prçan shoqrin. Prderisa kjo iniciativ nxit pikrisht prçarjen, un nuk mund ta mbshtes referendumin. Ai rrezikon postin e kryetarit t bashkis dhe t punsuarit n shtet”, thotë ai.


Ndaj votimi tani do t zhvillohet n Teatrin e Kishs”, sepse prkrahsit e tij duan patjetr t mbahet referendumi. N kshillin bashkiak ka pasur konflikte t mdha pr shkak t vendimit t kryetarit t bashkis. Veçanrisht kritike sht partia radikal-demokratike CUP, Candidatura D’Unitat Popular, forca m e madhe politike. Raquel Montoya është në këshillin bashkiak për CUP të Esparregueras: “Fjala sht pr t drejtn e vetvendosjes, q srish duhet shprehur n nj referendum dhe popullsia mund t vendos e lir, nse e do ose jo pavarsin.”


Por krejt ndryshe mendon grupi politik Ciudadanos” duke qen n linjn e qeveris n Madrid. Josep Maria González, në këshillin bashkiak argumenton: Esht ilegale, sepse shkel kushtetutn spanjolle e me kt edhe ligjet n fuqi, pra ky vendim sht ilegal.


Qytetart mes arsyes dhe emocioneve


“Sigurisht do t votoj. N radh t par pr mua bhet fjal pr demokracin dhe lirin e mendimit.”


“Un nuk jam dakord, kjo e prçan shoqrin.”


“M mir ne mbetemi bashk.”


N t gjitha lagjet e qytetit prkrahsit e pavarsis bjn thirrje pr versionin e tyre politik. Pavarsia sht pr ne nj mjet i pashmangshm pr nj republik katalonjase, q do t shrbej pr krijimin e nj shorie t re. Ky kndvshtrim gjen gjithnj e m shum prkrahs n Esparreguera. Kryebashkiaku Eduard Rivas: “Natyrisht kjo m prek mua si kryetar bashkie dhe si fqinjTragjike, sepse kjo nuk sjell as unitet dhe as konsensus social. Katonjasit jan t prçar thell.”


Eduard Rivas krkon mirkuptimin, por ai sht nj europian i bindur, e nuk do nj Brexit katalonjas. “Pavarsia nuk na ndihmon as pr arritjen e qllimeve tona si vend dhe as n nivelin e komuns. Prkundrazi, ne duhet t bhemi m europian dhe t organizohemi m shum n nivel kontinental.”


Debat mbizotron edhe n emisionet e radios lokale. Q pas vendimit t kryetarit t bashkis, ktu sht ndezur atmosfera. Zdhnsja e partis s tij Maria Mas deklaron pr DW: “Rrjetet sociale jan mbushur me fyerje dhe shprehje t mungess s respektit. Un besoj, se kjo ka t bj edhe me deklarimet e qeveris lokale kundrejt kryetarve t bashkive, q nuk duan t marrin pjes n referendum. Kjo sht shqetsuese.”


M pas konflikti prshkallzohet. N kryeqytetin e Katalonjs policia spanjolle arreston nj prfaqsues t qeveris lokale. Me sa duket me kt Madridi krkon ta pengoj m forc referendumin. Indinjat e madhe vetm pak kan mirekuptim pr kt. Josep Maria González nënvizon: “Qeveria rajonale duhet t mbaj prgjegjsi pr pasojat e veprimeve t saj. Nj nga kto pasoja sht pikrisht arrestimi i br tani.”


Ndonse edhe vetë sht kundr referendumit, kryetari i bashkis e konsideron si kundr-produktiv aksionin e policis. Për kryebashkiakun Eduard Rivas: “Nga sot sht br edhe m e largt mundsia pr nj dialog pr zgjidhjen e problemit.” Demonstrimi i pushtetit n Madrid i bashkon kundrshtart dhe prkrahsit e referendumit edhe n Esparreguera. Ktu ata tani jan srish t sigurt, se ai do t zhvillohet, n nj far mnyre.


27 shtator 2017 (gazeta-Shqip.com)