N prfundim t fjals s tij prpara Asambles Parlamentare t Kshillit t Europs, Presidenti i Republiks i sht prgjigjur interesimit t antarve t Asambles mbi Shqiprin dhe rajonin. Ndr parlamentart evropian ka pasur edhe grek dhe serb q nuk kan nguruar t pyesin presidentin shqiptar pr shtje delicate sikurse marrdhniet me Greqin, situatn n Kosov apo minoritetet.I pyetur nga prfaqsuesi i Greqis, Aristotelis Pavlidis (Demokracia e Re) mbi nivelin e marrdhnieve mes Shqipris e Greqis, referuar edhe vizits s Presidentit Topi n Athin, Kryetari i Shtetit u prgjigj se mendonte se vizita e realizuar n Greqi rreth dy muaj m par, bisedimet me Presidentin Papulias dhe Kryeministrin Karamanlis, por edhe me Kryetarin e Parlamentit grek vrtetuan edhe nj her bazn e marrdhnieve t mira q ekzistojn midis Greqis dhe Shqipris dhe natyrisht kjo sht nj predispozit q jep shanse q kto dy vende t bashkpunojn dhe t thellojn bashkpunimin bilateral n nivel politik e ekonomik dhe at rajonal, edhe global.Un besoj q nuk ka asnj gj substanciale q ndikon pr keq n marrdhniet midis Shqipris dhe Greqis. T gjitha shtjet jan t futura pr zgjidhje dhe kuptohet pas bisedave t nivelit t lart politik sht rn dakord q t punohet n nivel ekspertsh n respektim t realitetit dhe t zgjidhjes s problemeve ku natyrisht ka nj gatishmri nga t dy palt. Un shpresoj q t gjitha shtjet q jan duke u diskutuar, t zgjidhen me objektivitet, deklaroi Topi.I pyetur nga prfaqsuesi i Serbis, Ivica Dai (Partia Socialiste e Serbis), mbi terminologjin kosovar dhe shqiptar, nse ata jan t njjt dhe si do konsiderohen n shtetet respektive me shpalljen e pavarsis s Kosovs apo m tej nse kto dy shtete do bashkohen n t ardhmen,Presidenti Topi u prgjigj se midis pamundsis s disave pr t absorbuar dhe pr t interpretuar termat nuk mendonte q e njjta situat sht edhe tek t tjert. Ju e dini fare mir q pas zgjedhjeve t 17 nntorit n Kosov patm zgjedhje t lira dhe demokratike dhe pas ktyre zgjedhjeve patm nj konstituim t Parlamentit t Kosovs, ku jan t pranishme edhe pakicat kombtare, patm nj konstituim t Institucionit t Presidentit, t qeveris s Kosovs, ku sikurse e dini ka edhe nj antar nga serbt dhe nga minoritetet e tjera. Kshtu q kjo duhet t kuptohet n mnyr t qart q nuk ka asnj lloj konotacioni tjetr, prvese dy vende, t cilat kan institucionet e tyre, do t ken marrdhniet e tyre n t ardhmen pa cnuar n mnyr absolute kufijt e tyre dhe ajo q ne kemi n perspektivn ton sht pikrisht integrimi i vendeve tona, ashtu si jan n familjen euroatlantike, u prgjigj Topi.I pyetur nga kryetari I delegacionit bullgar Younal Loutfi (Lvizja pr t drejta dhe liri), lidhur me t drejtat e minoriteteve n Shqipri, duke u ndalur n mnyr t veant tek minoriteti bullgar n Gollobord, Presp e Gor dhe masat q merren pr msimin e gjuhs dhe t vlerave e kulturs amtare t tyre, Presidenti Topi u prgjigj: Besoj se kjo sht nj fush ku progresi ka qen konsistent. Edhe nga misionet e Kshillit t Europs, q kan vizituar Shqiprin, i fundi besoj ka qen rreth 3 muaj m par, jan konstatuar jo thjesht mbi bazn e raportimeve verbale, por edhe situats reale, q shtja e minoriteteve n Shqipri, sht nj shtje q sht par me preokupacion nga t gjitha institucionet n vazhdimsi, aq sa pakicat kombtare sot mund tju them gzojn m shum standarde n disa raste, se sa vet popullsia me kombsi shqiptare. Mund tju them, edhe pr shkak t lvizjeve demografike drejt qyteteve t mdha, ndonjher standardi i nxnsve npr klasa sht m i lart nga sa duhet, ndrkoh q pakicat kombtare mund t jen n kondicione t tilla q jan m t larta se standardet europiane. Ato jan plotsisht t integruar n shoqrin shqiptare, ndihen qytetar t lir me t gjitha t drejtat, aq sa e ke shum t vshtir t identifikosh se ku jan t pozicionuar me vendbanim. Pra un mendoj q ky sht nj standard q vlen realisht t prgzohet.