Tiran (Start)- Mbledhja e radhs e Kshillit t Lart t Drejtsis (KLD) nuk do t zhvillohet m vetm n Tiran por edhe n rrethe t tjera t vendit. Sipas nj njoftimi nga zyra pr shtyp pran KLD-s, bhet e ditur se n kuadr t shprehjes s qndrimit se politikat e veprimtaris s organeve publike nuk lidhen me vendndodhjen e strukturave t drejtimit, por me vullnetin e mir pr dhnien e drejtsis dhe zbatimin e ligjit, prpara t cilit, t gjith dhe kudo, jan t barabart, mbledhja e rradhs do t zhvillohet n qarkun e Dibrs m dat 24 Tetor. N mbledhjen e kryesuar nga vet Presidenti Bamir Topi, bhet e ditur se do t merren n shqyrtim ndr t tjera edhe procedimet disiplinore ndaj dy gjyqtarve, konkretisht gjyqtarit t Gjykats s rrethit Gjyqsor Mat, Murat Lleshi dhe gjyqtares s Gjykats s rrethit Gjyqsor Vlor, Mirela Mishgjoni.Ndrkoh, procedim disiplinor sht krkuar edhe pr 10 gjyqtar t tjer pran Gjykatave t rretheve Gjyqsore Mat, Sarand, Tiran dhe Elbasan, t cilat do t shqyrtohen me prparsi n vijimsi nga Kshilli i Lart i Drejtsis. Kjo iniciativ e Kshillit t Lart t Drejtsis, nn kryesimin e Kryetarit t Shtetit, synon t shtrihet n t ardhmen n disa nga qytetet kryesore t Shqipris.