Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ), n mbledhjen e mbajtur t hnn certifikoi rezultatet t zgjedhjeve t 15 nntorit 2009 pr kshilltar t kuvendeve komunale n Kosov t mbajtura m 15 nntor, t cilat rezultate u certifikuan nj zri, prve komuns s Gjakovs, q kishte nj vot kundr nga prfaqsuesi i AKR-s.Kryetarja e KQZ-s, Nesrin Lushta tha pr Kosovapress se certifikimi ka shkuar sipas rregullave ligjore duke miratuar rezultatet prfundimtare t Qendrs s Numrimit t Votave (QNR).Certifikimi shkoi ashtu si krkojn rregullat ligjore, andaj pasi q kemi marr dhe kemi miratuar rezultatet prfundimtare nga Qendra e Numrimit t Rezultateve dhe pasi q kemi marr prgjigjet nga KZAP-i, domethn Komisioni Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa dhe nga Gjykata Kushtetuese, ka thn Lushta.Ajo shtoi se t gjitha komunat u certifikuan me t gjitha votat pro, prve komuns s Gjakovs ku pat nj vot kundr nga kandidati i AKR-s, Fadil Maloku.Maloku gjat certifikimit tha se nuk sht i knaqur me punn e KZAP-it, pasi q ky organ ka dhn prgjigje trsisht t uniformuar.Lidhur me publikimin e rezultateve prfundimtare t balotazhit dhe certifikimin e tyre, t mbajtura nj dit m par, Lushta tha se rezultatet pritet t dalin m nj koh shum t shkurt, brenda dy ose tri ditve.Sa i prket rezultateve prfundimtare dhe certifikimit t tyre n balotazh, n supozojm se kjo do t merr m shkurt koh se sa raundi i par, mirpo nuk mund t prcaktoj datn sakt se kur do t ndodh, shpresojm se kjo do t ndodh brenda dy - tri ditve, mirpo nuk e prjashtojm mundsin q t zgjat edhe eventualisht nj ose dy dyt m tepr, ka pohuar Lushta. Prishtin. (Kosovapress)