Të paktën pesë persona kanë vdekur në mes të rrëshqitjeve të tokës në jug të Kalifornisë, ku shirat e dendur shkaktuan përmbytje masive, raportojnë mediat amerikane.


Ekipet e emergjencës po punojnë për të shpëtuar njerëz të shumtë të bllokuar në automjete dhe shtëpi, tha një zyrtar i Santa Barbara.


Të paktën tetë vetë u plagosën dhe mijëra të tjerë kanë ikur përpara shiut.


Shpërthimi i shiut të rëndë shkaktoi rrjedhje të thellë të murit në Montecito, ku disa shtëpi u rrëzuan nga themelet e tyre, tha zëdhënësi i Departamentit të jarrfikësve në Santa Barbara Mike Eliason për gazetën Los Angeles Times.


Kapiten i Zjarrëfikësve Zaniboni tha se pesë persona u gjetën të vdekur të martën në Montecito dhe mund të jenë vrarë si rezultat i stuhisë.


Zjarri që përfshiu në dhjetor zonën dogji bimësinë që ndihmonte në parandalimin e përmbytjeve dhe rrëshqitjet e dheut.


Mijëra banorë të Kalifornisë kërkuan të evakuohen të hënën për herë të dytë në dy muaj. Disa rrugë janë të mbyllura për shkak të rrëshqitjeve dhe mbeturinave, duke përfshirë rrugën kryesore Highëay 101.


“Zonat e djegura së fundmi do të jenë veçanërisht të prekshme”, tha Shërbimi Kombëtar i Motit në një deklaratë.


Rreth 30,000 banorë u evakuuan të hënën. Kjo vjen pas një viti rekord prej 306 miliardë dollarësh të kostove nga fatkeqësitë e motit dhe klimës për Shtetet e Bashkuara.


9 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)9 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)