Greqi
Policia tha se 27-vjeari shqiptar dyshohet t jet kreu i grupit kriminal

Nuk do t ishte dekonspiruar aktiviteti kriminal i nj bande grabitsish, nse policia, gjat nj kontrolli n shtpin e nj 27-vjeari shqiptar, i cili banonte n Nea Filadelfia t Athins, nuk do t gjente nj arm t tipit kallashnikov. Pasi ka
provat balistike t arms, policia ka arritur n prfundimin se ajo rezultonte t ishte prdorur n nj grabitje bankash pak koh m par. Sipas policis, gzhojat e sekuestruara n nj rast grabitjeje jan zbrazur nga arma e sekuestruar. Sipas policis, 27-vjeari me kombsi shqiptare dyshohet t jet kreu i grupit t grabitsve dhe se pjes e tij ishin edhe 5 persona t tjer po shqiptar. Mediat greke shkruajn se grupi kishte realizuar nj grabitje t dyfisht n Psahna Evia m 4 maj t ktij viti. Mediat vendase, t cilat u referohen t dhnave policore, raportojn se ky grup dyshohet t ket grabitur plot 10 mij euro nga nj filial i Banks Bujqsore dhe shum m tepr se kaq nga nj deg e Banks Kombtare t Greqis. I njjti grup kishte tentuar t grabiste m 7 korrik Bankn e Kalkidhs, por u detyruan t largoheshin kur pan t afroheshin drejt tyre disa polic. Policia vendase deklaron se ishin t paktn shtat raste grabitjesh, ku autor t dyshuar jan pjestart e ktij grupi. Ekspertt antikrim nga provat e mbledhura n rastin e grabitjes s Banks s Evias konkluduan se ajo ishte realizuar me ndihmn e dy armve t tipit kallashnikov, q prkonin me ato t gjetura n shtpin e nj prej grabitsve, q sht nj shqiptar, 27 vje, i cili jetonte n Nea Filadelfia, Athin. Prve kallashnikovve, n shtpin e tij u gjetn edhe arm t tjera, si dhe municione t ndryshme. Nga hetimet u zbulua se 27-vjeari shqiptar s bashku me pes bashkatdhetar t tjer, kishin krijuar nj grup t strukturuar kriminal q ushtronte veprimtarin e tij n prefekturn e Atiks, Korinth, Αrgolidha dhe Εvia, kryesisht n grabitjen e bankave, supermarketeve dhe banesave t ndryshme. I arrestuari i pranoi akuzat q prokuroria greke ia adresonte atij. Ekspertt e policis greke po hetojn pr prfshirjen dhe aktivitetin e antarve t dyshuar t bands s grabitsve, si dhe pr dokumentimin e rasteve t tjera t aktivitetit kriminal t tyre.
#