Nga Mimoza Erebara


Q sistemi arsimor shqiptar mbart problem t mdha, kjo tashm sht dika q dihet. Por n kta rreshta nuk do t ndalem tek to.


Pavarsisht dmit t pariparueshm q kan sjell n vite, me diplomime fiktive, ku vetm nj prqindje pothuaj e pakonsiderueshme e kan merituar notn e tyre; pavarsisht programeve xhongleriste mes shtepive botuese dhe Ministris; pavarsisht etjes pr para n kurriz t arsimimit t fmijve n breza t tr; pavarsisht ndryshimimeve t vazhdueshme dhe tejfryrjes me dokumentacion pa infrastrukturn prkatse; pavarsisht mungess s kabineteve e laboratorve dhe n prgjithsi t bazs didaktike t domosdohme pr realizimin me sukses t nj ore t thjesht msimore; pavarsisht t t gjith problematiks q rrjedh si pasoj e ktij realiteti dhe q cnon drejtprdrejt dhe vet msuesit, po njlloj nxnsit e prindrit e tyre, dua t prezantoj nj problem tejet madhor.


Nse kemi analfabet le ti mbajm. Nse prodhojm sistematikisht t till, le ti prodhojm, anipse prbn humbje kombtare. N fund t fundit informacioni sht i lir dhe kush do, mund t vetarsimohet. Po n prfundim t t gjith ktij procesi, prindrit i kan fmijt e tyre n shtpi. T nesrmen e prfundimit t shkolls ata diku do t fillojn pun. E jeta do vazhdoj rrjedhn e saj.


A nuk sht fmija kapitali m i muar? A nuk bjm t pamundurn pr ta? Po si mund t  jemi krah tij kur jeta e tij, pr arsye shendetsore rrezikohet seriozisht?


Autombulancs  t  Spitalit Rajonal Durrs, iu desh m shum se 40 minuta pr t mbrritur n nj nga gjimnazet kryesore t ktij qyteti. U deshn m shum se 15 minuta q Urgjenca t prgjigjej dhe kt me ndrhyrjen(telefonike) e Policis s Shtetit. E ndrkoh nxnsi  luftonte do sekond me jetn  i shtrir n dyshemen e klass s tij. Stafi msimor, i tronditur me at ka po shihte dhe akoma m i tronditur me vonesn e pajustifikueshme, mundohej t jepte ndihmn e par duke u prpjekur t kuptonte se cili mund t ishte problem serioz shendetsor q fmija, nxnsi i tyre mund t kishte. Po asnj prej tyre nuk ishte mjek.!


Nxnsi shptoi fal jets s gjat t tij. Po ky rast sht nj kamban alarmi serioze pr t gjitha shkollat ku fmijt tan kalojn gjysmn e dits.


 


A nuk do t ishte m e udhs q shkollat t kishin shrbimin e vet t urgjencs? Ndoshta me  atashimin e nj mjeku kujdestar ose shrbim m vete urgjence e dedikuar vetm pr arsimin.


Ose Urgjenca e Spitalit t justifikoj emrin e vet!