Konflikti

Ndrtimi i kampusit t Universitetit t Tirans ka mbetur ende pezull. Kjo sht deklarata m e fundit e prfaqsuesve t ktij universiteti, t cilt thon se Ministria e Arsimit dhe Shkencs nuk ka marr ende pr shqyrtim projektin e paraqitur nga Universiteti i Tirans, ndrkoh q ai duhet t shqyrtohej shum koh m par. Sipas tyre, Ministria e Arsimit po ndjek procedura burokratike, t cilat po sjellin nj krisje mes marrdhnieve ministri–rektorat. “Ky projekt duhet t kaloj n komisionin ndrministror, duke qen se ka koh q sht paraqitur pran ktij institucioni. Pr sa i prket przgjedhjes s ktyre projekteve kemi dgjuar q Ministria e Arsimit nuk e ka uar ende pr shqyrtim kt projekt. Nse ky projekt nuk sht par, duket qartazi q kjo sht nj sjellje jo vetm moskokarse, por edhe agresive e negative kundrejt UT-s”, tha Ervin Demo, drejtor i komunikimit n rektoratin e Tirans.


Edhe nse projekti i propozuar nga rektorati i Universitetit t Tirans shqyrtohet dhe przgjidhet pr t’u ndrtuar, mbeten ende procedura t tjera, t cilat e bjn t pamundur edhe pr kt vit fillimin e ndrtimit t kampusit universitar, q do t’i jepte fund problemit t mungess s auditorve. “Nse ky projekt miratohet, ather un mund t them se kampusi ka filluar t ndrtohet. T paktn m n fund gjithka do t marr nj form, edhe pse rruga do t jet e gjat, qoft pr nga pikpamja e prgatitjes s t gjith pjess formale, ligjore, lejes apo miratimeve t tjera q duhen marr”, sqaroi Demo. Vetm pr fazn e par t ndrtimit t ktij kampusi, sipas prfaqsuesve t Universitetit t Tirans do t duheshin 70 milion euro.
#