Bulqiz

Kapet me 20 ton mineral kromi pa dokumente, ndalohet nj 46-vjear. Dyshohet se sasia e bllokuar e mineralit sht vjedhur nga subjektet private t palicencuara pr shfrytzim kromi n miniern e Bulqizs. Burimet e policis s Bulqizs bjn t ditur se ka nisur procedimi penal pr Mujo Dautin, 46 vje, nga qyteti i Bulqizs, pr veprn penale “t vjedhjes” parashikuar nga neni 134/1 i Kodit Penal. Burime nga policia saktsojn se gjat nj kontrolli t ushtruar n banesn e 46-vjearit iu gjetn dhe sekuestruan n cilsin e provs material 20 ton krom, pr t cilin nuk kishte asnj dokument justifikues. Dyshohet se ai e ka vjedhur sasin e mineralit te subjektet private t licencuara pr shfrytzim kromi n Miniern e Bulqizs.
#