Pluhuri tejet fitimprurs po prfshin gjithnj e m shum, jo vetm trafikantt por edhe intelektualt. Me plot 9 kilogram kokain, sht arrestuar shkrimtari dhe ish-kryetari i Lidhjes s Shkrimtarve Zyhdi Morava. Morava e kishte fshehur drogn n dyert e nj makine, ndrsa e transportonte at me an t nj karoatreci.Arrestimi u krye nj dit m par nga policia italiane, n afrsi t kufirit me Austrin. Poeti i dashuris, Morava, n nj mosh 62-vjeare ka prfunduar n burg, ndrsa policia italiane, nuk ka dhn shum detaje, kjo pr t zbardhur plotsisht ngjarjen dhe pr t hetuar pr nj rrjet t mundshm trafiku. Sasin e drogs, Morava mendohet se e ka siguruar n Holand, ndrsa ka kaluar disa shtete, pr tu arrestuar m pas n Itali.Vlera e drogs s sekuestruar, sipas autoriteteve italiane kapte shumn prej 4 milion eurosh. Bashk me Moravn, sht arrestuar edhe shoferi i karoatrecit, por m pas ai sht ln i lir.