Dilemat q mund t’i ken pasur vendet e ndryshme pr t njohur Kosovn, sipas ekspertve t s drejts ndrkombtare, i hoqi mendimi kshilldhns i Gjykats Ndrkombtar t Drejtsis, duke thn se shpallja e pavarsis nuk shkeli asnj dokument ndrkombtar. Eksperti i s drejts ndrkombtare, njhersh kryetar i Gjykats Kushtetuese t Kosovs, Enver Hasani, i tha radios “Evropa e Lir”, se drejtsia ndrkombtare ka vepruar drejt me rastin e Kosovs. “E vlersoj nga aspekti profesional, jam i prir ta shoh ann profesionale, e cila mendoj se sht perfekte dhe e l t drejtn ndrkombtare ashtu si sht. Serbia ka dshtuar - nuk sht q nuk e ka ditur rezultatin e fundit, por ka shpresuar pr fitore para popullit. N rend t par do t ket ndikim shum freskues n diskursin politik serb. Mendoj se me vet faktin e ktij vendimi, ata i lajn duart dhe mund t’i thon popullit t vet se krejt bota dhe gjyqsia jan kundr logjiks s tyre dhe n nj mnyr ky sht lehtsim pr ta”, - tha Hasani.


Ngjarje e madhe pr Kosovn, q u vuri kuror prpjekjeve shumvjeare t popullit, q t ket nj shtet t vetin, u vlersua nga analisti politik, Shklzen Maliqi, vendimi i 22 korrikut i organit m t lart t drejtsis i OKB-s. “Kjo sht nj ngjarje e madhe e prpjekjeve shumvjeare e popullit t Kosovs q t ket nj pushtet t vetin dhe t avancoj n t gjitha aspektet jo vetm politike dhe statusore, po tash hapet perspektiva e nj zhvillimi m normal dhe m t shpejt ekonomik dhe prgjithsisht shoqror”, - deklaroi Maliqi. Eksperti Hasani, duke lavdruar urtsin e gjykatsve t GJND-s, tha se tani Kosovs mund t’i vijn njohje t reja. Ai konsideroi se tani e tutje pr Kosovn gjithka do t jet m leht. “Pres q pjesa drrmuese e shteteve t filloj me njohje. do gj pr Kosovn do t jet m leht, sepse n pikpamje argumentuese do t ket probleme t mdha, edhe Serbia, edhe aleatt e saj pr t’i mbrojtur pozicionet e vjetra”, - vlersoi Hasani.


Edhe analisti Maliqi thekson se mendimi pozitiv i GJND-s pr Kosovn hap nj perspektiv t re drejt integrimit t plot n bashksin ndrkombtare. Kjo hap perspektivn q edhe Kosova t shkoj prpara, t siguroj njohje t reja dhe, m n fund, Serbia t bindet se e ka t kot angazhimin q ta kthej historin prapa. “Kjo hap perspektivn q edhe Kosova t shkoj prpara, t siguroj njohje t reja dhe, m n fund, Serbia t bindet se e ka t kot angazhimin q ta kthej historin prapa. Ajo duhet t bhet realiste dhe t pajtohet tash edhe me vendimin e gjyqit ndrkombtar se Kosova e pavarur sht nj realitet dhe duhet t ndrtoj marrdhnie fqinjsore t mira”, - theksoi Maliqi. Mendimi kshilldhns i GJND-s sht pritur tash dy vjet, qkur Serbia inicioi krkesn n Asamblen e Prgjithshme, n vitin 2008. sht thn se procesi i hapur n kt gjykat po ngecte numrin e njohjeve.