Beogradi zyrtar tregoi edhe njher se sht n gjendje t bj pr t mos humbur Kosovn. Lvizja e ndrmarr para pak ditsh n kryeqytetin serb ishte e mirmenduar dhe pikrisht n nj moment shum strategjik. Ndrsa dy krert m t lart t shtetit t ri t Kosovs, Sejdiu dhe Thai ishin n Uashington n vizitn m t rndsishme zyrtare q nga shpallja e pavarsis m 17 Shkurt, Serbia luajti gurin e saj. Krimineli Radovan Karaxhi, emri i t cilit (Radovan) prkthehet Gzim por q u shkaktoi aq shum hidhrim boshnjakve, u kap nn hundn ose m mir n cep t mustaqeve serbe.I kamufluar me nj mjekr, syze e flok t gjat e t bardh bor, m nj portret prej intelektuali q as mizs nuk do ti bnte keq, Karaxhiit iu hoq e drejta q e gzoi pr 13 vjet.Dhe nuk sht rastsi ndalimi i tij. Serbia dhe shrbimi i saj sekret e kan ditur q nga dita e par ku ishte doktori q shkaktoi aq shum plag n Ballkan dhe q frymzoi edhe kasapt q vazhduan gjenocidin n Kosov. Ata e dinin. Por edhe dikur i lir, edhe dje n arrati madje edhe sot n qeli, Radovan Karaxhi po i shrben Serbis. I ardhur n fund t jets s tij (lexojini dritn e shuar n syt) tashm ai sht thjesht nj gur pr tu luajtur.Ata q kan penjt n dor, e pan t arsyeshme se ai duhet t hynte tani n skenn e kukullave duke vendosur n vend t fmijve t gjitha kancelarit dhe ndrkombtart ashtu si ka vepruar gjithmon politika serbe... dhe ka disa arsye.1-Radovan Karaxhi u kap pikrisht pr t sfumuar vizitn e Presidentit Sejdiu dhe Kryeministrit Thai n SHBA. Ishte zgjedhur pikrisht dita, pasi n kt mnyr lihej n harres ky zhvillim q synonte shtimin e vendeve q do t njohin Kosovn. Pritja me t gjitha nderet q meritonin dhe q e morn n Uashington, ishte thjesht nj sinjal i qart se amerikant e kan seriozisht dhe se Kosova ka mbshtetjen e tyre direkte. Por kjo u dmtua n njfar mnyre nga politika serbe. N vend t ktij mesazhi, dika tjetr u trumbetua m fort .2-Vmendja ndrkombtare menjher u prqendrua n Beograd. Veprimi erdhi pak dit pasi u krijua qeveria e re e ashtuquajtur properndimore ndonse na ka gjirin e saj pasuesit e kasapit t Ballkanit, Sllobodan Millosheviit, liderit shpirtror t atij q sot sht pas hekurave n Beograd. Ky ishte sinjali se Serbia po t doj - por vetm po t doj - mund t shkoj kah Evropa. Po ashtu kjo ishte edhe nj prgjigje pr MSA-n q serbt e morn thuajse qyl nga BE, thjesht pr t mos e ln kt vend n kthetrat ruse.3-Beogradi dha shenjn q sht pr respektimin e ligjit ndrkombtar, pikrisht tani q ai ligj i duhet pr ta prdorur si arm kundr pavarsis s Kosovs. Nuk e respektoi 13 vjet, ku kan qen vall m par? Dhe gjoja Beogradi, u kujtua pas 13 vjetsh dhe n mnyrn m t paturpshme n korrikun e tmerrshm pr boshnjakt ta ndaloj at. Ky sht edhe nj sinjal q nse na ktheni Kosovn, ne jemi gati t bjm do gj. Por ata e din q kjo sht e pamundur, ndaj po luajn t fitojn sa t mundin, qoft edhe nj ndarje.4-Serbia e vendosi srish n shrbim t saj kriminelin, pasi srish kishte nevoj. Ai i shrben si nj kart q do ta tund para ndrkombtarve. Ashtu si dikur shrbeu pr t vrar qindra mijra boshnjak, ashtu si shrbeu pr t vn kushte gjat arratis, Karaxhi shrben edhe sot sepse vendi i tij po fiton imazh. Nj plak i mbaruar nuk ka m asnj vler tashm rrugve t Beogradit t ri, ku ruhej nga shrbimi sekret. Ai rikuperoi nj pjes t imazhit serb, pr tja ln pjesn tjetr Ratkos, i cili do t jet edhe ai nj gur q serbt do ta prdorin ather kur t mendojn se do tju vlej m shum.SHBA, BE dhe gjith komuniteti ndrkombtar prve Rusis- krkojn ndrgjegjsim e jo larje hesapesh. Ata krkojn q klasa politike serbe t ndrgjegjsohet pr krimet e kryera, t ndrgjegjsohet Ivica Dai, numri dy i qeveris serbe se nuk sht aty ku sht nga Milloshevii, por nga se vendi i tij po krkohet me insistim nga familja evropiane.Por ende duket se serbt nuk e shohin aspak si ndrgjegjsim, ata ende nuk u kan krkuar falje boshnjakve e jo e jo shqiptarve. Ndaj kapja e Karaxhiit nuk sht pendim, por thjesht nj shashk- thjesht nj loj. Nse fmijt ndrkombtar q po ndjekin shfaqen me kukulla do ta han kt, ather ju bft mir... Vese Prishtina dhe Tirana duhet ta kuptojn q kan prball nj kundrshtar q nuk sht ai i leht pr tu mundur n tavolin...e jo e jo me mentalitetin e klasave politike n dy qendrat shqiptare!