Rusia jep alarmin pasi zjarret q prej afro nj muaji kan shkatrruar mijra hektar tok, kan mberritur tashm n uzinat brthamore. Zjarret n Rusi krcnojn tashm t aktivizojn grimcat radioaktive q kan mbetur nga katastrofa e ernobilit n vitin 1986. Ministria e Emergjencs tha se t paktn 6 zjarre jan vrejtur dhe jan shuar n rajonin Briansk.


Ky sht dhe rajoni m i prekur nga ret radioaktive kur shprtheu
reaktori n ernobil. Ministria tha se ekspertt nga Moska vazhdojn t
ndjekin or pas ore gjendjen aty, por deri tani nuk sht shnuar rritje
e shkalls s radioaktivitetit. Megjithat ekpertt paralajmrojn se
rreziku sht i madh. Pas temperaturave m t larta t regjistruara
ndonjher n Rusi situate e zjarreve sht kthyer n nj katastrof.Delina Bitraku