Luhatje t vogla t peshs gjat vitit konsiderohen normale, por n qoft se rnia sht m e madhe e sidomos pa arsye, sht mir t bni nj kontroll sepse mund t jet shenja e nj smundjeje serioze


T mbash nn kontroll peshn sht sigurisht e dobishme, por kjo nuk do t thot q duhet t bhemi skllav. N kohn e tanishme, me gjith aplikacionet e ndryshme si food-tracking e weight-tracking q jan n dispozicion, rreziku sht m shum i nj kontrolli t teprt sesa i nj prkujdesjeje paralajmron n fakt doktor Stefano Erzegovesi, specialist n Psikiatrin dhe Shkencn e Ushqimit pran Qendrs s Shqetsimeve Ushqimore t Spitalit San Raffaele Turro kshtu, edhe n munges t nj smundjeje specifike, sht mir t peshohesh, por jo m shum se nj her n muaj, n mngjes dhe n agjrim dhe gjithmon n ditn e mesit t javs. Duke pasur parasysh kt, n rastin q vihen re luhatje t peshs, q nuk i atribuohet nj humbjeje t vecant t peshs, por gjithsesi sht esenciale pr t kuptuar shkakun, sepse mund t fshihet dicka tjetr.


Probleme me tiroiden


Nj nga simptomat m t zakonshme t gjendrs tiroide (sidomos kur tiroidja sht shum aktive) sht humbja e peshs. N qof se dyshohet pr nj problem me tiroiden, mundsisht do t vihet re edhe nj oreks i shtuar ose do t vuaj nga zemra, nnvizon doktoresh Anne Cappola, endokrinologe dhe docente e mjeksis pran Universitetit t Pensilvanis, por mund t ken edhe shqetsime me gjumin ose vihet re nj ndjesi e vazhdueshme nxehtsie.


Smundjet e zorrve


Smundja e zorrve ose inflamacioni kronik i zorrve t vogla, shkaktuar nga glltitja e glutenit, n persona t predispozuar gjenetikisht mund t provokojn nj humbje t peshs dhe n prgjithsi e shoqruar edhe me shqetsime t tjera gastrointestinale, si pr shembull dizanteria.


Edhe nj problem n pankreas, q prodhon enzimat q ndihmojn tretjen, mund t cojn n nj humbje peshe t menjhershme vren Jamile Wakim-Fleming gastroenterologe pran Cleveland Clinic, n kt mnyr t bjm kujdes me


simptomat e dhimbjeve t barkut, t prziera pas konsumimit t ushqimeve vecanrisht me yndyr si pr shembull hamburgert.


Diabeti


Sidomos n fazn fillestare, diabeti n fillim mund t shkaktoj nj humbje peshe. N disa raste mund t paralajmroj edhe nj etje t pamotivuar bashk me nj ndjenj t vazhdueshme pr t urinuar, – shton doktoresh Cappola. Jo vetm kaq, por diabeti mund t shtyj organizmin t marr nga muskujt ushqimin q ka nevoj, nprmjet t cils shpjegohet edhe rnia n pesh e menjhershme.


Depresioni


Bashk me nervozizmin dhe problemet e gjumit, humbja e oreksit sht nj ndr efektet ansore m t zakonshme t depresionit dhe ky mund t shkaktoj nj rnie t peshs. Shpesh njerzit nuk e kuptojn as q po bien n pesh sepse jan t mbrthyer nga depresioni, nnvizon prap Cappola.


Artriti reumatid


Sic shpjegon doktoresha Kerry Hildreth, e specializuar n mjeksin e organeve t brendshme, asistente e gjeriatris pran Universitetit t Kolorads, kushtet inflamatore si artriti reumatid ose tipa t tjera infeksionesh, mund t rivendosin oreksin e pacientit duke shkaktuar n vazhdim nj reduktim t ndjeshm t peshs trupore. Sikur t mos mjaftonte, kto shqetsime mund t shkaktojn nj inflamacion t zorrve duke ndikuar n kapacitetin e thithjes s ushqimeve e duke provokuar kshtu tretjen.


Dieta e varfr


N moshn e rritur, tretja e jo vetm rritja e peshs sht shpesh e shoqruar me nj rrezik t madh t vdekshmris. sht kjo q shum ekspert e prcaktojn paradoksi i obezitetit, thekson prap Hildreth e shpjegohet me faktin se me kalimin e viteve, stomaku ka tendenc t qetsohet m leht dhe bn q t ndjehesh i ngopur m gjat, ndrkoh disa impulse cerebrale q kontrollojn oreksin dhe ngopjen, zbuten. Gjith kjo i shtyn personat e moshuar t han m pak, por kshtu privojn organizmin e tyre nga ushqimet q kan nevoj dhe prfundojn n mnyr t pakthyeshme me rnie peshe. sht mir t bsh kujdes edhe n farmaci, sepse disa nga kta, sic zbulon prsri gjeriatra amerikane mund t reduktojn ndjeshm oreksin, kshtu q sht e nevojshme t kontrollosh me kujdes si sasin e ushqimit t glltitur edhe shpeshtsin n t ngrn.


Kanceri


Tipe t ndryshme tumoresh, si pr shembull ulcera n stomak dhe n zorr, mund t shkaktojn inflamacione dhe probleme me thithjen q cojn n nj rnie peshe t menjhershme. Kur nj pacient vjen tek un duke u ankuar pr nj rnie t pashpjegueshme t peshs, gjja e par q bj sht kontrollimi i stomakut, zorrs s trash dhe zorrve n nj krkim t nj kanceri t mundshm ose nj inflamacioni, – pranon doktoresha Wakim-Fleming pas nj krkimi t nj tumori t mundshm n ezofag.


4 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)