Së paku 50 persona kanë vdekur pasi një autobus që udhëtonte nga kryeqyteti kenian Nairobi në Kisumu, doli jashtë rrugës. Policia thotë se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi ka ende të bllokuar në autobus. Mes viktimave ka edhe fëmijë.


Mësohet se shoferi ka humbur kontrollin në një vend që njihet për aksidente. Në autobus po udhëtonin 52 persona në kohën e aksidentit.


Rrugët në Kenia janë të rrezikshme dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka renditur Kenian si një nga vendet më të këqija në botë për sigurinë në rrugë.10 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)