Lulzim Basha I ka marr seriozisht kundërshtarët brenda partisë, por jo argumentet kundër tyre. I ka marr seriozisht pasi ka mjaftuar dhe një dalje në terren e Astrit Patozit dhe ai ka mobilizuar një listë njerëzish të dështuar dhe të poshtëruar brenda Partisë Demokratike kundër tyre. Brenda ditës ndaj kundërshtarëve të Lulzim Bashës në PD ka reaguar Ervin Salianji, Grida Dume, Genc Pollo, Flamur Noka, Tritan Shehu Nard Ndoka etj.


E vërteta është që të përballesh me kundërshtarët brenda parties, duhet reagim I fort. E pranoj që mund të përdorin dhe baltën kundër tyre. Bile dhe vajzën e Fariut si paparace. Por kjo është një përballje ku njerëzit bëjnë krahasime dhe në këtë pikë Lulzim Basha e ka nisur keq përballjen me ta.


Së pari e ka nisur keq me të dështuarit e ngjashëm brenda Partisë Demokratike. Tritan Shehu, Nard Ndoka Genc Pollo dhe rraca e atyre që kanë dal me kohë kundër PD, kanë bërë partinë e tyre, pastaj parti tjetër, kanë bërë pazare, pastaj kanë dështuar dhe janë kthyer kokulur në PD për tu përdorur si kamikaze në rast nevoje, vlejnë vetëm për të kuptuar se ata kanë dështuar, por nuk vlejnë për të përbaltur të tjerët. Ata nuk janë rikthyer krenar në PD, por kokulur për të marrë ndonjë kockë. Si të tillë ata vërtet vlejnë si një model dështimi, por kjo ka të bëj me paaftësitë e tyre.


Genc Pollo Tritan Shehu, Nard Ndoka dhe grupi I tyre që sot janë më të fuqishëm se kurrë pranë Bashës, janë arsye për të ringritur PD dhe jo për tu tërhequr. Ata nuk kanë ikur nga PD për ndonjë parim, por thjeshtë se në atë kohë I duheshin Ilir Metës. Ata I vodhën PD siglën, me ndihmën e pushtetit, dhe përdorën izolimin e PD pas vrasjes së Hajdarit, për ta vjedhur partinë. Nuk ja dolën dot dhe pas ca vitesh u kthyen kokulur.


Sot Lulzim Basha i ka ata në krye të partisë dhe në gjithë postet kyçe të tij me shpresë se si njerëz të përdorur nuk e tradhëtojnë më. Kjo mund të jetë e vërtet, pasi ata nuk kanë ku shkojnë më, por nuk është se I bëjnë punë Bashës ndaj kundërshtarëve të vet. Më shumë se arsye për të frenuar kundërshtarët, ata janë arsye për të zemëruar mbështetës të PD, me Bashën.


Kundër tyre nuk vlejnë as figurina si Flamur Noka. Nuk ka njeri dyshim që Flamuri është me kryetarin e rradhës së PD, pasi kjo është ëndrra e tij. Dyshimet janë pse kryetari I PD është me Flamurin, pasi ai nuk I duhet as dreqit.


Por dhe më mizore për Bashën, është përdorimi I njerëzve të kapur në perversitet seksual, për të cilët anëtarsia e PD por dhe plot njerëz shumë afër Bashës mendojnë se duhen përjashtuar nga PD. Është fjala për Grida Dumen dhe Ervin Salianjin, dy deputetët e kapur në flagrance, në një bisedë perverse seksuale, që do nxirrte nga politika çdo individ në çdo vend të botës. Të shantazhuar me përjashtimin nga PD, për shkak të një debati për tradhëti erotike mes Kuvendit, ata tani po përdoren si zagarë gjahu ndaj tradhëtarëve të Bashës.


Kjo është mizore.


Ata besoj se janë traumatizuar mjaft nga fakti që familjarët e tyre janë ndeshur me turpurimin publik të tyre dhe do ishte më mire ti përjashtoje dhe ti shpëtoje dhe ata të shikonin punën e tyre se sa ti përdorësh nën presion të bëjnë si zagar gjuetie ndaj rivalëve në parti.


Shumë vet kanë rezervat e tyre për faktin që kritikët e Bashës e kanë kufizuar betejën e tyre tek demokratët e zhgënjyer dhe tentojnë të sillen rrotull tyre. Ata është mirë të sillen si liderë që iu flasin shqiptarëve dhe nuk kanë pse të kenë më, pikë referimi Bashën, apo sojin e njerëzve të kapur që ai mban rrotull vetes si badigardë.  Por në finale, ata po sillen si njerëz të lirë, që mund të ngrihen brenda PD dhe tentojnë të ngjallin shpresë.


Dhe interesante është që tani më I dëshpëruar ngjan Lulzim Basha që u vërsul njerëz të dështuar, dhe  pervers seksual, se sa elektorati I PD që është në depression nga fakti që Basha jo vetëm I çon nga humbja në humbje, por as nuk I lë të qajnë.


Kundër njerëzve të lirë , ai mund të përdor plot njerëz të lirë që ka në PD dhe të bëj debat parimor me ta. Por ata ose nuk I binden, ose ai nuk I beson. Në daljen e parë publike të tyre, Basha provoi se ushtria e tij besnike janë dy perversë seksualë dhe nja tre katër dështak që mendojnë se meqënse kanë dështuar ata, do të dështojnë të gjithë. Lajmi I vërtet këtu është që Bashës I kanë ngelur ose të dështuarit ose perversët në PD, si ushtri e tij. Ata mund të jenë vërtet të bindur se nuk kanë rrugë tjetër, por Basha nuk ja del dot kësaj beteje, nëse përdor vetëm të dështuarit dhe të poshtëruarit publikisht. I duhet dhe ndonjë njeri normal, për të treguar që nuk ka mbush PD vetëm me të tillë. Se nga të tillët PD ka përfunduar këtu ku është!