I prdorur n fushn klinike me pacientt psikotik, ata q jan t prekur nga rregullimet ushqimore dhe vartsit ndaj drogave t ndryshme, Terapia e Lvizjes dhe Krcimit mund t ndihmoj n shrimin “e plagve fizike”, emocionale dhe mendore


Krcimi pastrues dhe shrues sht i pranishm n jetn e njeriut n forma t ndryshme q nga kohrat e lashta, madje edhe sot prdoret si mjet “shrimi” nga disa popullsi t cilat nuk e njohin (pr arsye fetare) qasjen shkencore t psikologjis. Nse do t pranonim mendimin e filozofit francez, Merleau-Ponty, sipas t cilit “trupi sht mjeti i vetm q kam pr t’u shkuar n zemr gjrave”, ather Terapia e Lvizjes dhe Krcimit (TLK), q n shprehjen trupore ka qendrn dhe bazn e metods terapeutike, sht padyshim nj nga mjetet m efikase pr t hyr n “zemr” t shum problemeve psikike, somatike dhe relacionale. N t njjtn koh, duke qen se trupi sht “vend simbolik”, Terapia e Lvizjes dhe Krcimit mund t jet nj mnyr e mir n krkimin e mirqenies psikologjike, zhvillimit dhe rritjes personale.


Terapia e Lvizjes dhe Krcimit sht e kshillueshme pr t gjith njerzit. Trupi sht nj vend simbolik pr secilin prej nesh, i cili ruan historin ton, sht kujtesa jon, dhe Terapia e Lvizjes dhe Krcimit bazohet pikrisht n konceptin e bashkimit fizik, emocional e mendor, duke e ndihmuar kt shkrirje ose bashkim. Zakonisht, m t privilegjuara jan femrat, sepse meshkujt zgjedhin gjuhn verbale. Femrat trhiqen m shum nga gjuht joverbale, si sht ajo e trupit dhe lvizjeve.
Terapia e Lvizjes dhe Krcimit prdoret te pacientt psikotik, personat q vuajn nga rregullimet me ushqimin, ata q jan dhunuar e ngacmuar seksualisht, madje koht e fundit ka pasur eksperimente pozitive edhe n rastet e vartsve ndaj drogave dhe alkoolit. Terapia e Lvizjes dhe Krcimit kshillohet edhe pr adoleshentt q shpesh jetojn eksperienca t veanta n trupin e tyre- i cili ndryshon n mnyr kaq konfliktuale -kan probleme me ushqimin, prjetojn situata stresuese lidhur me marrdhnie t ndryshme, njsoj si bashkmoshatart dhe t rriturit. Prej kohsh, n Shtetet e Bashkuara jan kryer studime mbi prdorimin e TLK-s dhe sht vn re se adoleshentt i prgjigjen mjaft mir ksaj terapie, q ka pr qllim krijimin e nj raporti t mir me t tjert. Si zhvillohet nj seanc? N fillim caktohen takime t veanta, jo m shum se me tre persona. Natyrisht q nevojitet pak m shum koh q pacienti t jet gati pr t prballuar punn n grup dhe terapin n marrdhnie me t tjert. Me kalimin e kohs, pacienti i cili sht duke u trajtuar, ohet n grupin m t madh, i cili prbhet nga pes ose gjasht persona. Psikoterapia e meditimit trupor mund t zhvillohet n mnyra t ndryshme. Ka nga ata q prdorin gjithmon lvizjet e shoqruara nga muzika, t tjer q i ndrthurin bashk momentet muzikore me ato t heshtjes, ka nga ata q paraplqejn t ashtuquajturat lvizje autentike, ose ndryshe lvizjet t cilat kryhen me sy mbyllur.
Sa zgjat nj cikl psikoterapie i ktij lloji?
Sigurisht q kohzgjatja sht subjektive. Le t themi se pr personat q kan m shum aftsi t hyjn n kontakt me mbrojtjen e tyre dhe jan veanrisht emfatik, nevojiten dy ose tri vjet duke e frekuentuar kursin nj her n jav. Zakonisht nevojiten rreth pes vjet, por gjithka varet nga koha e frekuentimit.
Po kostoja e nj seance sa kushton?


Dihet q n shtet mimet jan m t lira, ndrsa n privat variojn. Nj seanc individuale shkon nga 30 deri n 60 euro. Ajo n grup nga 15 deri n 50 euro pr do pjesmarrs.
Terapia e lvizjes dhe krcimit mund t bj mrekulli te nj person i smur, duke hyr aty ku ilaet apo teknologjia nuk munden. Pr shembull, duket disi dyshuese q krcimi mund t ket nj efekt pozitiv mbi dhimbjen psikologjike q shoqron pa diskutim at fizike. Gjithashtu mund “t shroj” vetmin dhe paaftsin pr t komunikuar, q shpesh her prek personat e smur rnd, duke e
edhe m t vshtir situatn q vjen si pasoj e smundjes s tyre. Ekziston nj marrdhnie e thell dhe ende misterioze, q e lidh krcimin me shpirtin dhe mendimet e njeriut. Pse TLK-ja mund t na shqetsoj, apo n t kundrt t na qetsoj? Mund t na shtyj drejt nj agresiviteti, apo t na nxis drejt nj dashurie? N ’mnyr krcimi mund t ket efekte terapeutike dhe t qndroj prkrah terapive psikiatrike t suksesshme? sht provuar se krcimi nuk sht i bezdisshm, madje zgjidhet me dshir nga t gjith, veanrisht nga t rinjt. Ka efekt mbi vigjilencn, humorin dhe arsyen pr t kryer pun t ndryshme, t cilat krkojn nj prqendrim t veant. Ve t tjerash, nse eksplorojm n natyr dhe etnologji raportin krcim-mendje, do t zbulojm lidhje t vjetra dhe shum t thella. Terapia e lvizjes dhe krcimit i ofron t smurit nj mundsi ndryshe pr ta ndjer veten dhe pr t transmetuar ndjenjat e tij, duke prdorur nj gjuh ndryshe nga ajo e folur prej bots s t shndetshmve. Pr kt arsye, TLK-ja i gjen aplikimet e saj kryesisht te smundjet psikologjike, mendore dhe depresioni. Terapia e lvizjes dhe krcimit po tregon se ka nj rol shum t rndsishm ndaj smundjeve t ndryshme.
#