Institucionet e shtetit, tërësisht funksionale
Kryeministri Sali Berisha mbetet i hapur pr diskutimin e krkesave t opozits. Nga qyteti i Durrsit, z. Berisha foli mbrm pr grevn e opozits n bulevardin “Dshmort e Kombit” q, sipas tij, sht dshmi e demokracis. “Qeveria sht e hapur pr do krkes t opozits. Institucionet jan n funksionim, greva n bulevard sht dshmi e demokracis”, - deklaroi Berisha. Kryeministri vuri n dukje se detyra e qeveris sht krijimi i lehtsirave, ndrsa theksoi se do forc politike bn zgjedhjen m t prshtatshme, duke marr edhe prgjegjsit prkatse.


“do forc politike bn zgjedhjet e saj, ndrsa qeveria ka pr detyr t krijoj lehtsira, kur secila forc politike merr prgjegjsit e saj”, - theksoi Kryeministri. M tej Berisha nnvizoi: “Mbetem i hapur pr opsionet q opozita i gjykon m t prshtatshme pr veten e saj”. Por duke u ndalur n momentin e grevs s uris, kreu i qeveris bri t qart se gjithkush ka t drejt t ngrej kampingje duke e cilsuar si dika normale n nj sistem demokratik. “Greva e opozits sht dshmi e demokracis”, - pohoi Berisha. Sipas tij, ndryshe nga sa pretendon Partia Socialiste, institucionet e vendit jan trsisht funksionale. “Gjithkush ka t drejt t ngrej kamping, qoft edhe para zyrs sime”, - u shpreh Kryeministri. Duke folur n ceremonin e prurimit t kalats lindore t portit t Durrsit, z. Sali Berisha bri t qart se protestat jan pjes e demokracis dhe se sht n t drejtn e opozits t protestoj.


PD, Vokshi: Ramn po e braktisin deputett


Demokratt i vun dje n dukje kryesocialistit Edi Rama se po e braktisin deputett e tij, pr shkak t vendimit ekstrem t grevs s uris n mes t bulevardit qendror t Tirans. Deputetja e PD-s, Albana Vokshi, vlersoi dje si shenj pozitive pr zhvillimin e grevs largimin e deputeteve t Partis Socialiste. Ajo theksoi se vendimi i tyre ka qen dinjitoz. “Dua t shpreh, gjithashtu, knaqsin, q, t gjitha koleget deputete jan sot pran familjeve t tyre, pran nnave, bashkshortve dhe, mbi t gjitha, pran fmijve t tyre. Uroj dhe shpresoj q do rikuperohet sa m shpejt dhe pa trauma t tjera largimi i tyre pr m se dy jav nga shtpia! Sot, jam e qet, sepse zonjat deputete nuk do ken m vuajtje trupore dhe as lodhje mendore”, - u shpreh Vokshi. Ajo e cilsoi kt si nj lajm t mir dhe n emr t grupit parlamentar t PD-s, prshndeti kt vendim. “Dua t prshndes vendimin e kolegeve t mia, deputete t PS-s, pr t’u larguar, m n fund, nga adra aspak dinjitoze e ngritur n mes t bulevardit t Tirans nga kryetari i Bashkis s Tirans, njkohsisht kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama”, - tha Vokshi. N gjykimin e saj “pavarsisht se me vones, zonjat deputete t PS-s e kuptuan se fmija sht gjja m e shtrenjt n bot, sht m i shtrenjt se kryetari i partis”. Edhe deputeti tjetr i PD-s, Flamur Noka, vlersoi si m t rndsishme deklaratn q, sipas tij, kreu i PS-s, Rama, ka dhn brenda adrave, se “bar do ham dhe parimet nuk i shkelim”. “Pasi kan hyr, kan dal, jan kthyer e kan ikur prap, jan ndrruar e zvendsuar, nj gazet e prditshme m n fund ka
transparencn e emrave t adristve, por nuk sqaron kush, sa, kur dhe si kta emra kan hyr e kan dal”, - u shpreh Noka.