Poni, Ramës: Po pengon mbledhjen e Këshillit Bashkiak
Vetm nj dit e ndan Kshillin Bashkiak t Tirans nga shkrirja e tij. Dita e sotme sht vendimtare, pasi, sipas afateve ligjore, mosmiratimi i buxhetit t Tirans deri n 3 muaj nga dita e fillimit t vitit t ri buxhetor bn q ky kshill t shprndahet. Kur vetm nj dit e ndan nga afatet e fundit t miratimit t buxhetit, kryetari i grupit t kshilltarve t PD-s, Ferdinand Poni, ka reaguar dje duke akuzuar kryebashkiakun Edi Rama si penguesin kryesor pr moszhvillimin e mbledhjes.


Mbledhja


Sot sht afati i fundit ku Kshilli Bashkiak duhet t thrras kshilltart pr mbledhje dhe t miratoj buxhetin e Tirans pr vitin 2010, n rast t kundrt, ligji nr. 9208, dat 18.03.2004 “Pr organizmin dhe funksionimin e qeverisjes vendore” neni 19 parashikon se “Kshilli Bashkiak shprndahet para kohe me vendim t Kshillit t Ministrave kur nuk miratohet pr nj periudh deri n 3 muaj nga dita e fillimit t vitit t ri buxhetor”. Reagimi i vetm ka ardhur dje nga kreu i kshilltarve t Partis Demokratike n Kshillin Bashkiak t Tirans, Ferdinand Poni, nga ku akuzoi kryetarin e Bashkis s Tirans, Edi Ramn, se po pengon mbledhjen e kshillit ku pritet t diskutohet buxheti. Poni tha se “Rama po pengon Kshillin Bashkiak t mblidhet t diskutoj pr buxhetin”. Poni shtoi se Rama nuk po prgatit informacionin e krkuar nga ana e kshilltarve t djatht rreth buxhetit. N mbledhjen e fundit t Kshillit Bashkiak mbajtur n 19 shkurt, srish kshilltart e PD-s dhe t LSI-s nuk miratuan buxhetin. N krkesn e tyre kshilltart krkonin q buxhetit t’i bashkngjitet edhe pasqyra e investimeve.


Buxheti


Buxheti i Tirans sht 7,542,546,000 lek; pr transportin publik dhe sinjalistikn shkojn 533 milion lek, ndrsa mjedisi dhe rikualifikimet urbane do t financohen n shumn 2.5 miliard lek. Ndrkoh q infrastruktura rrugore do t financohet n shumn e 1.6 miliard lekve. Kto projekte nisin udh me miratimin e buxhetit n mbledhjen e ardhshme t Kshillit Bashkiak. Ndr projektet e pritshme pr realizuar jan edhe rehabilitimi i shtratit t Lans tek ura pran Shkolls Teknologjike, rikualifikimin urban t hapsirs prgjat rrugs “Lord Bajron”, rehabilitimin e fushs s Sharrs. Lidhur me shtimin e hapsirave t gjelbra sht parashikuar q pr vitin 2010 me fondet e Bashkis s Tirans do t mbillen rreth 8 mij pem. Infrastruktura rrugore do t konkretizohet me prfundimin e punimeve n shtat blloqe banimi, do t vijoj ndrhyrja n kolektorin e Selits, si pjes e bllokut 63, dhe do t vazhdohet me aplikimin e “fondit t komunitetit” dhe “mirmbajtjes s thell” n t gjitha njsit bashkiake, ku do t ndrhyhet n 30 rrug, do t vazhdoj me rikonstruksionin e rrugs “Hamdi Pepa”, sistemimin e shtratit t Lans dhe ndrtimin e rrugve paralele t saj, q pritet t prfundoj n 6-mujorin e par t vitit. Nj tjetr projekt q do t thith buxhet kt vit sht unaza e madhe, ku do t fillojn punimet pr ndrtimin e saj, si dhe urs mbi Lan pran Shkolls Teknologjike, t financuara q t dyja me kredi nga BERZH. Pr sa u prket projekteve t Shrbimeve Sociale, si ai i arsimit parauniversitar, edukimit dhe njkohsisht i strehimit social. Pr strehimin social ka nisur ndrtimi i banesave t para sociale, ku do t ndrtohen 398 t tilla dhe kjo sht
e mundur fal nj kredie q ne kemi marr nga Banka e Kshillit t Evrops. N programin e arsimit sht parashikuar q t rikonstruktohen nj sr shkollash dhe kopshtesh. Do t pilotohen pr her t par sistemet e eficencs s energjis n nj kopsht e shkoll dhe prkatsisht n shkolln 9-vjeare “Dora D’Istria” dhe kopshtin nr. 35. Do t prfundoj shkolla e re 9-vjeare tek rruga “Irfan Tomini” si dhe do t prfundojn rikonstruksionet e disa shkollave dhe n total do t ket 3 shkolla t reja, do t rikonstruktohen edhe 5 t tjera, do t rikonstruktohen edhe 9 kopshte si dhe do t prfundojn punimet n 9 erdhe.


far parashikon ligji


Ligji nr. 9208, dat 18.03.2004 “Pr organizmin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”


Neni 38


Shprndarja e parakohshme e kshillit komunal ose bashkiak


1. Kshilli komunal ose bashkiak shprndahet para kohe me vendim t Kshillit t Ministrave kur:


a) nuk mblidhet pr nj periudh t vazhdueshme tremujore


b) nuk arrin t marr vendim pr miratimin e buxhetit brenda tre muajve nga data e prcaktuar n nenin 19 t ktij ligji


c) kryen shkelje t rnda t Kushtetuts ose ligjeve


2. Kshilli komunal ose bashkiak shprndahet edhe kur bhet riorganizim me ndryshim kufijsh, sipas nenit 70 t ktij ligji


3. N rast t lnies n fuqi t vendimit t shprndarjes nga organi kompetent, n komunn ose bashkin prkatse organizohen zgjedhjet pr kshillin, n prputhje me Kodin Zgjedhor t Republiks s Shqipris


Neni 19


Miratimi i buxhetit


4. Miratimi i buxhetit t ri dhe mbyllja e buxhetit t vitit t mparshm bhet sipas afateve t prcaktuara n ligjin nr. 8379, dat 29.7.1998 "Pr hartimin dhe zbatimin e Buxhetit t Shtetit t Republiks s Shqipris"


5. Buxheti i do njsie t qeverisjes vendore miratohet nga kshilli prkats. Miratimi i buxhetit dhe i bilancit t tij mbylls, bhen n afatet e prcaktuara n ligjin nr. 8379, dat 29.7.1998 "Pr hartimin dhe zbatimin e Buxhetit t Shtetit t Republiks s Shqipris", i cili thot n nenin 23 se” N rast se deri me 31 dhjetor t do viti buxhetor Kuvendi Popullor nuk ka miratuar ende projektbuxhetin e shtetit pr vitin buxhetor pasardhs, Kshilli i Ministrave miraton dhe zbaton buxhetin e shpenzimeve pr nj periudh deri n 3 muaj nga dita e fillimit t vitit t ri buxhetor