Kshilli i Rregullores do t mblidhet sot pr t miratuar ndryshimet n Rregulloren e Kuvendit t propozuar nga deputett demokrat. Kto ndryshime synojn t prcaktojn votim t hapur pr do dekret t ardhur nga Presidenti i Republiks. Po ashtu i jan ln tashm jo 3, por 8 jav koh Komisionit t Ligjeve pr t diskutuar pr kto dekrete. Demokratt e cilsojn votimin e hapur si mnyrn m t mir pr t rritur transparencn. “Nuk ka asnj arsye q deputett n nj manifestim politik q duhet t bjn duhet ta fshehin votn, ta fshehin dorn e tyre. Pra, t mungoj transparenca n dhnien e vots. Nuk ka asnj argument kundr ksaj dhe nuk sht artikuluar prvese npr media. Gjat mbledhjeve t kshillit nuk jan artikuluar qndrime t ashpra kundr variantit t transparencs s vots”, - ka pohuar deputeti demokrat, Eduart Halimi. Por ndrkoh, socialistt jan shprehur mjaft kritik n kt pik, ata e cilsojn votimin e hapur si nj votim politik dhe t padrejt. Sipas tyre, rregullorja n kt pik duhet t rrij si sht, pra pr personat t votohet n mnyr t fsheht. Ndrkoh q edhe pse kan shfaqur paknaqsi, duket se nuk jan kundr piks s dyt t propozuar pr ndryshim n Rregulloren e Kuvendit, e cila synon q t’i jap m shum koh Komisionit t Ligjeve pr t diskutuar mbi dekretet. Pritet q diskutimi i rregullores t marr zgjidhje n Kshillin pr Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin brenda dits s mrkur, n mnyr q t mund t votohet n seancn e 17 qershorit, si e parashikon dhe kalendari i punimeve. N baz t ksaj axhende t Kuvendit, kandidatt pr Gjykatn e Lart duket se do t marrin ‘bekimin’ ose jo t Kuvendit vetm n fund t ktij sesioni parlamentar, i cili pritet t mbyllet m 29 korrik. Kuvendi do t votoj n seancn e 17 qershorit ndryshimet n Rregulloren e Kuvendit.