Ministria e Arsimit: Rritja, pr shkak se kta sektor jan m t krkuarit dhe ka m shum treg pune

Kt vit, numrin m t lart t kuotave t pranimeve e kan degt q konsiderohen m t preferuarat nga maturantt, si ato me baz profilin ekonomik apo informatikn. Struktura e shprndarjes s tyre kt vit ka ndryshuar. Ato m pak t preferuarat kan nj numr kuotash m t ult krahasuar me vitet e mparshme.


Duke nisur nga krkesat e maturantve vitet e kaluara, por duke par edhe mundsin e punsimit, sht menduar q propozimi i kuotave pr kt vit t jet m i lart n degt m t preferuara dhe i pandryshuar ose n nivele m t ulta pr degt m pak t plqyera.


Sipas zv.ministrit t Arsimit, Halit Shamata, u pa e arsyeshme nga krkesat e maturantve pr nj shtim t kuotave n deg t veanta. “Kuotat kt vit jan rreth 23500, pra 10 pr qind m shum se vjet. Struktura e kuotave kt vit sht disi m e ndryshme, ka risi, sepse duke u nisur nga krkesat e nxnsve, ne kemi shtuar kuota n ato deg ku ka pasur m shum interesa, dhe jan zvogluar n ato deg ku nuk kishte interes. Struktura e re ka parasysh se kemi m shum kuota n degt e ekonomis, ku ka m shum krkesa, menaxhimit, informatiks dhe n shkencat teknike”, tha zvendsministri i Arsimit, Halit Shamata.


Sipas tij, shtimi i kuotave n kto deg lidhet dhe me krkesat e tregut t puns. “Ka pak deg t tilla, t cilat gjat viteve kemi par se nuk jan preferuar apo nuk ka treg pune pr to dhe mendoj q kjo do t krijoj mundsin q shtja e regjistrimit t prfundoj m shpejt dhe t mos mbeten kuota t pazna”, sqaroi numri dy i dikasterit t arsimit. N datn 15 shtator, Agjencia e Pranimit t Rezultateve n institucionet e arsimit t lart do t shpall listat e fituesve pr n universitete dhe m pas do t nis procesi i regjistrimit n to, i cili pritet t mbyllet n fillim t vitit t ri akademik. Sakaq, sipas vendimit t miratuar nga qeveria pr vitin e ri akademik, dega e Gjuh-Letrsis do t ket 550 kuota, Anglishtja 680 kuota, 790 kuota n degn e Drejtsis, 710 n Teknologjin e Informacionit, 980 n Financ dhe Kontabilitet. Ashtu si ka theksuar n mbledhjen e qeveris edhe Kryeministri, ka nj rritje t kuotave n degn e Anglishtes dhe Teknologjis s Informacionit. Po ashtu, m shum kuota kt vit jan propozuar n degn e Financ-Kontabilitetit, n Drejtsi, Gjuh-Letrsi, por edhe n degn e Fiziks, me plot 300 pranime. 190 t drejta studimi jan shprndar n degn e Historis, Gjeografis dhe Histori-Gjeografis.
#