Te pakten 25 persona kane mbetur te plagosur gjate nje perleshjeje mes forcave te policise dhe banoreve te Ishullit Lindor ne Kili.

Deshmitare nga vendi i ngjarjes tregojne se policia qelloi protestuesit me sacme teksa ata u perpoqen te debonin disa banore indigjene nga nje ndertese ku ata ishin futur ne fillim te vitit.

Banoret e grupit etnik Rapa Nui thone se ndertesat u jane mare ilegalisht stergjysherve te tyre disa breza me pare.

Ishulli Lindor i cili u aneksua nga Kili ne vitin 1888 eshte pjese e trashegimise kulturore te UNESCO-s. Forcat e sigurise e nisen operacionin e tyre ne oret e para te mengjesit.