Kim Jong-un do të bëhet të premten udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që do të kalojë në territorin e Koresë së Jugut që nga fundi i Luftës së Koreve në vitin 1953. Në detajet e njoftuara së fundmi, Koreja e Jugut sqaroi se Presidenti Moon Jae-in do të takojë personalisht Kim në kufi në orën 09:30 me atë lokale (00:30 GMT).


Moon do të takohet me Kim dhe delegacionin e tij prej nëntë zyrtarësh në kufi, i tha Im gazetarëve të enjten. Rojet e nderit të Koresë së Jugut do t’i përcjellin udhëheqësit në një ceremoni të mirëpritur në një shesh në Panmunjom, një kompleks ushtarak në zonën e çmilitarizuar (DMZ) midis dy vendeve.


Bisedimet zyrtare midis Z. Moon dhe Z. Kim do të fillojnë në ora 10:30 me orën lokale (01:30 GMT) në Shtëpinë e Paqes në Panmunjom.


Liderët do të pushojë pas sesionit të parë dhe do të ketë drekë veçmas, me delegacionin nga kalimi i Veriut në anën e tyre të kufirit. Në një ceremoni pasdite, Z. Moon dhe Z. Kim do të mbjellin një pemë pishe duke përdorur tokën dhe ujin nga të dy vendet, për të simbolizuar “paqen dhe begatinë”.


Pas mbjelljes së pemëve, ata do të ecin së bashku në Panmunjom para fillimit të raundit tjetër të bisedimeve. Samiti do të përfundojë me udhëheqësit që nënshkruajnë një marrëveshje dhe japin një deklaratë të përbashkët.


Një banket do të mbahet në anën jugore dhe ata do të shikojnë një video të quajtur “Pranvera e parë”, para se Z. Kim të kthehet në shtëpi.


Bisedimet historike do të përqendrohen në treguesit e fundit të Veriut që mund të jenë të gatshëm të heqin dorë nga armët bërthamore.


Takimi është i rëndësishëm pasi vjen pas shumë viteve të tensionuara, por Seuli ka paralajmëruar se arritja e një marrëveshjeje që synon heqjen dorë të Phenianit nga armët bërthamore do të jetë “i vështirë”, sepse teknologjia bërthamore dhe raketore e Koresë së Veriut ka përparuar kaq shumë që nga bisedimet e fundit të palëve.


“Pjesa e vështirë është se në çfarë niveli të dy udhëheqësit do të jenë në gjendje të arrijnë një marrëveshje në lidhje me gatishmërinë për denuklearizim”, tha zëdhënësi presidencial i Koresë së Jugut, Im Jong-seok.


Takimi – i treti i llojit të tij pas samiteve në vitin 2000 dhe 2007 – është rezultat i muajve të përmirësimit të marrëdhënieve mes dy Koreve dhe hap rrugën për një takim të mundshëm midis Kim dhe Presidentit të SHBA, Donald Trump.


Përveç trajtimit të ambicjeve bërthamore të Phenianit, liderët pritet të diskutojnë një rrugë për paqen në gadishull për t’i dhënë fund zyrtarisht Luftës Koreane 1950-53 dhe një seri çështjesh ekonomike dhe sociale.


Kush do të marrë pjesë


Kim do të shoqërohet nga nëntë zyrtarë, përfshirë motrën e tij, Kim Yo-jong, e cila udhëhoqi delegacionin e Veriut në Olimpiadën Dimërore në Korenë e Jugut më parë këtë vit.  Në një veprim të rrallë, që nuk është parë në samitet e mëparshme ndërkoreane është se delegacioni do të përfshijë zyrtarë të lartë ushtarakë dhe diplomatë.


Zëdhënësi presidencial i Koresë së Jugut z. Im tha se ishte i inkurajuar nga ky ndryshim. “Unë e ndjej se Koreja e Veriut po dërgon zyrtarët e lartë ushtarakë në takim, pasi ata besojnë se denuklearizimi dhe paqja janë të rëndësishme”, theksoi ai.


“Koreja e Veriut duket se merr parasysh jo vetëm takimin e nivelit ndër-korean, por edhe takimin e ardhshëm Veri-SHBA dhe përpjekjet për bashkëpunim ndërkombëtar”.


Ndërkohë, Koreja e Jugut do të dërgojë në samit shtatë zyrtarë, duke përfshirë ministrat për mbrojtjen, çështjet e jashtme dhe bashkimin.


26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)