Jevgu i voglN nj familje jevgjish me shum fmij, nj dit djali m i vogl vjen n shtpi i lyer gjith balt.

E ma e kap pr jake dhe i drejtohet t shoqit:

- H si thua, ta laj apo m mir bjm nj tjetr?***LumiNa ishte nj her nj familje jevgjish.

Nj dite burri vjen me vrap dhe i thot gruas:

- Tani do gj do t na shkoj pr mrekulli. Kam gjetur nj lum q bn mrekullira. Po ta kalosh bhesh i bardh.

Shkojn te lumi, futet burri dhe del i bardh. Futet gruaja dhe del e bardh. Futet uni dhe nuk dinte te notonte prandaj po mbytej...

- Burro! Po na mbytet uni!

- E moj varja se jevg ishte...***Katundari n TiranNj katundar vjen n Tiran, ulet me nj kafe dhe pyet kamarieren:

- Sa sht kafja?

- 200 lek xhaje.

- Po sheqeri?

- Pa lek xhaje.

- Mir pra, m sill nj kile sheqer...***Msuesja dhe nxnsiPyet msuesja nxnsit:

- Nse dikush nga ju e konsideron veten budalla t ngrihet n kmb.

Asnjri nga nxnsit nuk e konsideronte veten budalla, kshtu q asnjri nuk u ngrit n kmb. Pas 5 minutash kur n klase mbretronte qetsia, n kmb ngrihet Toni. Msuesja habitet dhe e pyet:

- Ti Toni e konsideron veten budalla?

- Jo msuese, por m vinte keq kur t shikoja ty q rrije n kmb...***TelefoniDy gra duke folur me njra tjetrn.

- Ua kulmi thot njra m ka ardhur fatura e telefonit 30.000 lek.

- E moj mir i thot kjo tjetra se ssht ndonj shum e madhe.

- Si moj ssht i prgjigjet kjo un skam telefon fare.***CigarjaDy shok po diskutonin si t linin cigaren. Njri tha:

- Nuk e l dot se sht e pamundur.

- Po pse? tha tjetri provoje me karamele me mente.***BjondetNj bjonde i thot nj tjetre:

- A e bre testin e shtatzanis?

- Po.

- A ishin pyetjet e vshtira?...