Pr t fituar n nj biznes, m shum se t kesh para pr t investuar, duhet t dish t shrbesh. Nse n siprmarrjen e tyre do tregtar do t kishte n qendr t vmendjes klientin dhe jo fitimin, pa dyshim q ky i fundit do t vinte natyrshm tek ai. Por n shum raste, biznesi ve merret me investimin e tij, n prpjekje pr t fituar pa fund dhe harron se n treg ka dy aktor, q jan tregtari dhe konsumatori. Ekspert t ekonomis dhan dje sugjerimet e tyre n Akademin e Biznesit q Japan Tobacco International organizoi dhe mbshteti ndihmn pr pronart e qendrave t shitjeve me pakic. Ekspertt u sugjeruan biznesmenve se sht e domosdoshme t prmirsohet performanca e prgjithshme e tregut dhe sht e nevojshme q bizneset t ken nj informacion m t gjer pr legjislacionin fiskal. Pjesmarrsit patn mundsin t msonin m tepr nga praktikat m t reja t shitjeve nga ekspert ndrkombtar t JTI, si Alena Bitsan dhe Giacomo Merli, po ashtu edhe rreth legjislacionit ekonomik e fiskal nga ekspertt e shquar vendas si Adriana Berberi dhe Oltion Rrumbullaku. Nj nga rrugt pr t garantuar nj rritje t vazhdueshme ekonomike t Shqipris sht investimi n dije dhe krijimi i ekspertve cilsor. “Qllimi yn kryesor sht t shohim nj prparim m t shpejt n sistemin shqiptar t shitjeve me pakic drejt nj shrbimi q ka n qendr klientin, n mnyr q shitsit t’u paraprijn pritshmrive t blersve dhe t prmbushin plotsisht knaqsin e tyre”, - tha Andi Nano, menaxher pr shtjet e Korporats n JTI Trading SA - Albania. Ndrkaq, Adriana Berberi, administratore e prgjithshme e UMB-s, eksperte e financs, mendon se Akademia i ndihmoi shitsit e pakics t kuptojn prfitimet e tyre nga prmbushja e t gjitha detyrimeve fiskale, larg nga sjelljet e mparshme t tregut informal. Akademia e Biznesit dha mundsi q biznesi t marr nj nivel t ri dijesh, pr kornizn ligjore dhe rregullatore, politikat fiskale dhe taksat e akcizs, ndrsa pozicionimi i produkteve dhe shtje t tjera t marketingut u zhvilluan n thellsi nga lektort e Akademis s Biznesit.