Kolumbia dhe Peruja rihapen kufirin me Ekuadorin i bllokuar pas pengmarrjes se presidenteti ekuadorian Rafael Korrea nga 800 police qe protestonin kunder shkurtimeve ekonomike te ndermarra prej tij.

Kolumbia dhe Peruja mbyllen kufijte me Ekuadorin ne shenje mbeshtetjeje per presidentin Korrea gjate kohes kur ky i fundit mbahej i rrethuar ne nje spital ne kryeqytetin vendas nga policet e rebeluar.

U desh nderhyrja e ushtrise e cila fillimisht hezitoi por me pas vendosi te liroje presidentin vendas. Nga trazirat 3 persona humben jeten dhe 7 te tjere mbeten te plagosur.