TIRANE- “Komisionin parlamentar i reforms zgjedhore nuk ka pse t pres opinionin e Komisionit t Venecias dhe ODIHR. Puna mund t nis menjher.” Ky sht mesazhi q Sekretari i Komisionit t Venecias, Thomas Marker, n emr t delegacit t ekspertve t Komisionit t Venecias dhe OSBE/ ODIHR i prcjell publikisht politiks shqiptare, pak para delegacioni t largohen sot nga Tirana.

Nj grup ekspertsh t Komisionit t Venecias dhe t Osbe/Odihr-it, ndodhet prej dy ditsh n Tiran, me mandat t Sekretarit t Prgjithshm t Kshillit t Europs. Qllimi i vizits sht dhnia e kontributit pr reformn e sistemit zgjedhor n Shqipri, dhe pr t rekomanduar forcat politike pr rindrtimin e legjislacionit t ri zgjedhor.

Ekspertt ndrkombtar nnvizojn se komisioni duhet t mbshtes punn e tij n 53 rekomandimet e OSBE ODIHR, q prmbajn t gjitha shtje q duhen t rregullohen.

EKSPERTET E VENECIAS: PUNONI SHPEJT
“ Detyra jon nuk sht t shohim nga e kaluara, por pr t par drejt s ardhmes, dhe se far mund t bjm pr t prmirsuar situatn. Gjetjet tona kryesore do t prfshihen n opininion q do t miratohen nga Komisioni i Venecias dhe OSBE ODIHR m 16 dhjetor t ktij viti. Disa prej prfundimeve jan mjaft t qart n kt vizit. Prfundimi i par sht se sht e rndsishme t punohet shpejt pr t ngritur nj komision parlamentar q t merret me reformn zgjedhore. Ne jemi t inkurajuar nga kjo vizit pasi mendojm se mund t je e mundur. Jan disa shtje q duhen zgjidhur por jemi t bindur se nj komision i till parlamentar mund t nis punn shum shpejt dhe duhet t nnvizoj se ky komision nuk ka pse pres opinionin e Komisionit t Venecias dhe ODIHR. Puna mund t nis menjher.” deklaroi Sekretari i Komisionit t Venecias, Thomas Marker sot paradite n nj konferenc pr median.

IMPLEMENTONI REKOMANDIMET E OSBE ODHIR
Delegacioni nnvizon se puna e komisionit parlamentar t reforms zgjedhore do t ishte e suksesshme nse i japin zgjidhje 53 rekomandimeve t OSBE ODHIR. “53 rekomandimet e OSBE ODIHR prmbajn t gjitha cshtje q duhen t rregullohen. Nse i zgjidhni do t thot se keni
shum progres. Pr momentin duhet t gjenden mnyrat m t mira pr ti implementuar ato.”

OPINIONI GATI PER 16 DHJETOR
Gjat vizits dy ditore ekspertt kan zhvilluar takime t nivelit t lart, si kryeministrin Sali Berisha, kreun e PS-s Edi Rama, kryeparlamentaren Jozefina Topalli, dhe ministrin e Jashtm, Edmond Haxhinasto. Ata shkmbyen pikpamjet lidhur me reformn zgjedhore si dhe kan mbledhur fakte. Ekspertt do t prgatisin nj vlersim me ndrhyrjet e nevojshme n legjislacionin dhe praktikat zgjedhore n Shqipri i cili do t’u ofrohet m pas palve. Opinioni i prgatitur prej tyre sht parashikuar t miratohet n seancn e 16-17 dhjetorit n Komisionin e Venecias, ku pritet t ftohen edhe prfaqsuesit e Shqipris

REFORMA ZGJEDHORE
Realizimi i reforms zgjedhore sht nj nga kushtet e krkuara nga Bashkimi Evropian, i cili e sheh kt dhe si nj mundsi pr t’i hapur rrug bashkpunimit mes palve dhe kaprcimit t ngrcit dhe mosbesimit t thell politik. Maxhoranca e opozita deklarohen t gatshme por vazhdojn t mos bien dakort pr bazn mbi t ciln do t duhet t nisin bisedimet pr reformn.