Solidarizimi
Gjen zbatim propozimi i Dules, edhe atje ku kryekomunar nuk jan t PBDNJ-s

Administratat e komunave t minoritetit grek kan ndrprer punn pr nj or paraditen e s hns. Mesazhi i Vangjel Dules ka kaluar si nj urdhr n seciln prej tyre dhe punonjsit e administrats publike n to kan kyur zyrat. Kryetari i Komuns s Mesopotamit, Themistokli Kaishi, sht shprehur se kjo sht
n shenj homazhi dhe respekti pr jetn e humbur t t riut himarjot, por edhe si nj apel pr t’i kontribuar m tepr bashkjetess dhe jo ndarjes. Ai thot se nuk ka qen nevoja pr t ardhur ndonj urdhr zyrtar, pasi kjo sht prforcuar edhe me nj telefonat nga ana e Dules, pas komunikimit n media. Kryekomunari Kaishi thot se kjo nuk prbn ndonj shkelje, edhe n kushtet kur ka munguar nj OK i administrats qendrore nga qeveria, ose t paktn nga dikasteri i Ministris s Brendshme, q mbulon pushtetin lokal. Kaishi shprehet se t njjtn gj kan
edhe disa punonjs shqiptar, pjes e administrats s komuns q ai drejton dhe se i vetmi q ka qndruar n pritje t qytetarve gjat intervalit njorsh, ka qen ai vet.


E njjta “heshtje” ka rn edhe n zyrat e komuns s Finiqit pr nj or, n intervalin e krkuar nga Dule. Kt e konfirmoi pr “Shqip” kryekomunari i Finiqit Ziso Lluci.
#