Konferenca Berisha-ThaciE premte 01 Mars 2013 1501

p styletext-align justify Konferenca Berisha-ThaciNje jave pas vizites se zevendes-ndihmes sekretarit amerikan te shtetit Filip Riker ne Tirane dhe kritikave te tij per nacionalizimin dy kryeministrat shqiptare Sali Berisha dhe Hashim Thaci para medias u shafqen sot te terhequr lidhur me angazhimin e Tiranes dhe Prishtines per mbrojtjen e shqiptareve kudo qe jetojneDy shefat e qeverive kane folur serish per nacionalizmin shqiptar si nje nacionalizem qytetar por asnjeri prej tyre nuk ka permendur termin bashkim kombetar nderkohe qe kane konfirmuar terheqjen nga ideja qe kosovaret te pajisen me pasaporta shqiptare Prej disa muajsh deklaratat nacionaliste te Tiranes zyrtare jane pare me shqetesim nga Uashingtoni dhe Brukseli por reagimi me i ashper erdhi nga Departamenti i Shtetit nepermjet nje memoje qe iu vu ne tryeze qeverise shqiptare ku paralajmerohej ndeshkim publik nese nuk hiqej dore nga retorika nacionaliste per qellime politike dhe elektorale te brendshmep
p