Liberalizimi i vizave, integrimi europian dhe lobimi pr njohjen e mtejshme t Kosovs do t jen 3 shtyllat e diplomacis shqiptare pr vitin e ardhshm. Nj dit para konferencs vjetore t ambasadorve shqiptar t akredituar n bot, zv ministri i jashtm Selim Belortaja n nj intervist pr Alsat tregon porosit q do t’u jepen diplomatve pr periudhn n vazhdim.

“Do t vazhdoj t ket n fokus procese t mdha t integrimit,
integrimin europian t vendit, liberalizimin e vizave, antarsimin e
plot t vendit n BE, vazhdimin e procesit t njohjes s Kosovs si
shtet i ri dhe i pavarur, nj pun kjo q do t intesifikohet shume
gjat ktij viti, edhe m shum fokus do t ket n marrdhniet
ekonomike, bilaterale, dypalshe n rajon dhe m gjer” tha Belortaja.N konferencn e s mrkurs, do t jen presidenti Topi, kryeministri
Berisha dhe ministri i jashtm Meta, q do t analizojn punn vjetore
t
nga shrbimi i jashtm shqiptar. Gjithashtu do t prcaktohen
zyrtarish objektivat ku diplomatt do t fokusohen.Nj vmendje e veant do t’i kushtohet situats n rajon, veanrisht
pas Opinionit Kshillimor t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis mbi
ligjshmrin e pavarsis s Kosovs.Elona Gjylmi